Yazarlar, Türkçe dersi verdi

Yazarlar, Türkçe dersi verdi.20165
  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

İzmir'in Karaburun ilçesinde yazarlar Türkçe dersi verdi. Türkçe'nin kirlenmesine karşı öğrenci ve vatandaşlarla buluşan yazarlar, anadilin doğru ve güzel kullanılmasını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkçe etkinliğine katılan gazeteci yazar Bekir Yurdakul, yazar Handan Gökçek, devlet tiyatrosu oyuncusu, yönetmen ve yazar Gürol Tonbul, Türkçe'nin daha güzel ve daha doğru kullanımını öğretmeye çalıştı. Gün boyunca devam eden etkinlik çerçevesinde ilköğretim okulunda şiir ve öykü atölyesi çalışması yapan yazarlar, Karaburun Lisesi'ndeki "Türkçem Kadar Varım" konulu söyleşiden sonra Cumhuriyet Meydanı'nda halka yönelik, "Türkçem Benim Ses Bayrağım" konulu söyleşide buluştu.

Etkinliğin açılışında konuşan Karaburun İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülmecit Akkoyun, Türkçe'nin korunması gereken en önemli değer olduğunu, anadildeki yozlaşmanın önlenmesi konusunda gereken bütün önlemleri alacaklarını belirtti. Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa ise özellikle yabancı sözcüklerle donatılan işyeri levhalarını, ikna çalışmasıyla Türkçe'ye dönüştüreceklerini söyledi.

Yurdakul, Gökçek ve Tonbul da Türkçe'nin son yıllarda giderek kirletildiğini, yozlaştırıldığını ve yabancı sözcüklerle istilaya uğradığını belirtti. Yazarlar, "Türkçe, dünyanın en zengin dillerinden biridir ancak yabancı sözcüklerin kullanımında artış görülmesi, giderek kirletildiğini ortaya koymaktadır. Duyarlılık gösterilmediği takdirde Türkçemiz daha çok erozyona uğrayacaktır" dedi. Dil bilincinin toplumu toplum yapan ve bir milletin bütünlük içinde yaşamasını sağlayan çok önemli bir kavram olduğunu dile getiren yazarlar, bunun geliştirilmesinde yalnızca öğretmenlerin değil, toplumun bütün kesimlerinin özen ve duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledi. Yazarlar, özellikle çocukların Türkçe'yi güzel ve doğru kullanması konusunda ailelere önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü, Türkçe eğitiminde çocuklara iyi bir model olunması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious