Yazarlar 'Miting'i nasıl değerlendirdi?

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Ankara'da dün yapılan 'Cumhuriyet Mitingi'ni bazı yazarlar bugünkü yazılarında şöyle değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lidersiz dev buluşma / Fikret Bila - Milliyet

"Cumhuriyet Mitingi'nin lideri, bu kitleyi bir araya getiren ortak paydaydı. Bu payda cumhuriyetin temel nitelikleriydi.
Mitingin ulaştığı boyutlar, "meydanın boş olmadığı" mesajını vermiş oldular. Bir lider, bir siyasi parti olmadan da büyük kitlelerin bir araya gelebileceğini ve demokratik kurallar içinde seslerini yükseltebileceklerini gösterdiler.
Mitingden çıkan önemli bir sonuç da, "sanki böyle bir miting yapmak demokrasiye aykırıymış gibi katılmayı düşünenler üzerinde kurulmaya çalışılan baskının" sonuç vermediğiydi. Katılımın yüksekliği bunu gösterdi."

Güzel günler göreceğiz çocuklar... / Bekir Coşkun - Hürriyet

"500 bin mi, 1 milyon mu rakamları bir yana... Böylesine duygu yüklü, böylesine kenetlenmiş, böylesine içten, böylesine yürekten, böylesine kararlı bir meydan görmedim.
Dün o meydanda, laik cumhuriyeti karşı devrimcilerin elinden geri almanın ilk adımı atıldı.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin, genel seçimlerin çok daha ötesinde bir mesajı vardı meydanın:
Bu millet; Atatürk devrimlerinin, gericilerin ayakları altında paspas yapılmasına izin vermeyecek.
Türkiye’yi ele geçirmiş ortaçağ özentileri farkında olsalar da, olmasalar da..."

Cumhuriyet mitingi / Derya Sazak - Milliyet

"Tandoğan Meydanı dün CHP'nin 1970'li yıllardaki görkemli mitinglerini çağrıştıran kitlesel bir toplantıya sahne oldu; cumhuriyeti sahiplenen kalabalıklar, Tayyip Erdoğan'ın olası Çankaya adaylığına karşı çıkarak Anıtkabir'e yürüdüler.
Dünkü mitingden sonra, 'uzlaşmasız' Cumhurbaşkanı seçilecek bir AKP'linin halkın büyük çoğunluğu tarafından 'devlet başkanı' olarak görülmeyeceği anlaşılıyor. Çankaya daha şimdiden politize oldu ve Atatürk'ün koltuğuna oturacak 11. Cumhurbaşkanı'nın ancak 'halkın bir kısmını temsil edeceği' yönünde kutuplaşma başladı. Özal'da bile bu manzara yoktu! Tayyip Bey'in ve AKP'nin 'tek kale' maç haline getirdiği cumhurbaşkanlığı seçimi giderek bir 'kriz'e dönüşmekte."

Akıl olan kulak verir! / Güngör Mengi - Vatan

"Halk hem laik rejimin, hem ulusal birliğin tehlikeye düştüğü korkusuna kapılmıştır. Bu yüzden tarihte ilk defa cumhurbaşkanlığı seçimine taraf oluyor.
Yığınları "vatan benden yardım bekliyor" duygusu ile meydanlara taşıyan güvensizlik sebepsiz değildir. İkdidar bu endişeyi kendisine saldırı sayacak yerde anlayış göstererek çare aramalıdır."

Tarih yazan miting... / Oktay Ekşi - Hürriyet

"Ankara’daki miting, tereddütsüz ifadelerin ortak diliyle söylemek gerekirse, sadece Cumhuriyet tarihinin değil, tüm Türk tarihinin anımsanabilen en büyük mitingiydi.
Miting genelde "Bağımsız Türkiye"nin sesiydi ama özelde, "Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkmasına karşıyız" diyordu. "Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa laik Cumhuriyet’in en önemli kalesi, İslamcı bir zihniyetin eline düşer" diyerek karşı çıkanların tepkisini yansıtıyordu.
Bu mesajı hiçbir parti adına değil, Atatürk’ün izinden ayrılmayan siviller olarak veriyordu.
En ilginç yanı da... Bu eşi -ülkemizde- görülmemiş çaptaki mitingin, şimdiye kadar yapılmışların en medeni, en düzenli, en güler yüzlü ve en anlamlısı olmasıydı.
Katılanları rakamla ifade etmek isteyenlerin hiçbiri net bir şey söyleyemez. Ama rakam ister "300 bin" ister "milyon" olsun... Hiç fark etmez."

14 Nisan halk hareketi... / Muharrem Sarıkaya - Sabah

"Bundan böyle herkes, dünkü Tandoğan mitingini, 14 Nisan'ı odağına koyarak hareket etmeli.
Halkın düşüncesinin ne olduğunu görmeden, "güç bende" oyununu oynamamalı.
Halkı bir kenara bırakıp, halk adına söz sahibi olduğunu iddia etmemeli.
"Ben varsam güçlü olursun, yoksam batarsın" böbürlenmesiyle dolaşmamalı.
"Ben ne verirsem halk onu alır, ben yönlendiririm" yaklaşımı içinde olmamalı.
"Türkiye'nin üniter yapısına, Anayasa'da sıralanan temel niteliklerine gelecek saldırıları ancak ben göğüslerim" bakışını terk etmeli.
Özetle Türkiye'nin asıl sahibinin halk olduğunu unutmamalı."

Erdoğan Çankaya'da rahat oturabilecek mi? / Murat Yetkin - Radikal

"Kesin rakamın belirleyici bir önemi yok ama, tekrarlamak gerekir ki, dünkü Ankara'nın son yıllarda gördüğü en büyük miting sayılmalı. Burada sayının bir milyon mu, 300 bin mi olduğunun önemi yok. Kuşkusuz, daha geniş kitleyi kucaklama şansına sahip bir organizasyon ile (sendikaları, kitlesel meslek kuruluşlarını da kapsayan) çok daha geniş kitleye ulaşabilinirdi. Sanırım Atatürkçü Düşünce Derneği koordinasyonundaki miting komitesi bundan özellikle kaçındı ve ideolojik merkezin varlığını ölçmek istedi.
Bu merkez dün görüldü. Dün bir başka olguya daha şahit olundu. Miting, CHP, MHP ve DSP tabanlarının ve yönetimlerinin de ilk toplu eylemi oldu. Bu partilerden hiçbiri mitinge kurumsal destek açıklamamalarına karşın, fiili, aktif destek verdiler. Bunun bir prova olduğunu, bir koalisyon provası olduğunu söylemek için çok erken. Ama bu üç partinin Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını engellemek için ortak bir payda buldukları ve bu paydada bir arada durabildikleri söylenebilir."

Kalpler Ankara'da / Melih Aşık - Milliyet

"Türkiye tarihinin en büyük mitingi gerçekleşti...
Sözün kısası: Çankaya'ya laik cumhuriyete ters düşen bir kişinin oturmasını istemiyor bu ülkenin insanları...
Bağımsızlık ruhu taşımayan, ülkenin onurunu koruyamayacak, bilime inanmayan, toplumu geleceğe taşıyamayacak bir ismin Çankaya'ya yakışmayacağını düşünüyorlar...
Eğer Çankaya ülkeyi karanlığa taşıyacak bir zihniyetin merkezi olursa.. Dün anlaşıldı ki insanlar Ankara'da yine toplanacak... Yine haykıracak... Cumhuriyeti yanlış ellere teslim etmeyecekler... Dün bu kararlılığı haykırdılar..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious