Yazarlık okulu açılıyor

Yazarlık okulu açılıyor .58480
  • Giriş : 12.09.2007 / 17:45:00

Yazmaya gönül vermiş, bu konuda kendisini yetiştirmek isteyen ve çıkış noktası arayan yazar adaylarına 'Yazarlık Okulu' açılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı-Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği ortaklığı ile düzenlenen Yazarlık Okulu geçtiğimiz yıl büyük ilgi görmüştü. Bu yılda aynı hızla yeniden başlayacak.

Yazarlık Okulu, yazmaya gönül vermiş, bu konuda kendisini yetiştirmek isteyen ve çıkış noktası arayan yazar adaylarına bir katkı olması gayesiyle hazırlanmış bir projedir.

Bu proje yazı hayatına adım atmak veya ilerlemek isteyenlerin bir takım önemli ihtiyaçlarını gidermeyi hedeflemektedir.

Bunlardan birincisi; yazılarınızın gelişimini takip edecek ve bu gelişime olumlu yön verebilecek bir usta yazar ihtiyacıdır. Yazdıklarımızı birilerine okumayı, onların yazımız hakkındaki görüşlerini dinlemeyi hepimiz çok isteriz. Ancak arkadaşlarımızın, sevdiklerimizin eleştirileri çoğu zaman memnun edici olmasına rağmen yönlendirici değildir. Yazı hayatınıza mesafe almanızı sağlayan eleştiri ise hiç şüphesiz yazılarınız hakkında ustaların yaptığı eleştirilerdir. Yazarlık Okulu'nda yazılarınız usta yazarlar tarafından en küçük detayına kadar sürekli takip edilir. Yazarlık Okulu'nun Tahlil Atölyesi, Uygulama Atölyesi ve Yazar Söyleşileri bölümlerinde ustalarla aynı atmosferde bulunarak kaleminize çok şey katabilirsiniz.

Yazar adaylarının bir başka önemli ihtiyacı da okur kitlesidir. Yazarlık Okulu'ndaki kursiyerler yazar adaylarının ilk ve önemli bir okur kitlesidir. Yazar adayının yazıları atölye derslerinde sinevizyondan, kurs saatleri dışında ise Yazarlık Okulu'nun internetteki elektronik haberleşme grubundan diğer kursiyerler tarafından incelenir ve yorumlanır. Sahip olduğunuz bu mini okur kitlesinin yazılarınıza yaptığı eleştiriler kaleminize yön verir. Böylelikle yazılarınızı okur gözü ile de değerlendirmiş olursunuz. Yazarlık Okulu yazar adaylarına, onların yazılarını değerlendirecek ve onlara isabetli yorumlar aktarabilecek kaliteli bir okur kitlesi sunuyor.

Yazmaya gönül verenlerin en önemli ihtiyaçlarından biri de bir "yazı çevresi"ne sahip olamamaktır. Böyle bir çevre ile ilişkisi olmayan adaylar zamanla "yazmak"tan uzaklaşırlar. Bugün okuduğumuz ünlü yazarların, şairlerin pek çoğu böyle ustaların, çırakların, yayıncıların birlikte vakit geçirdikleri çevrelerde yetişmiştir. Marmara Kıraathanesi gibi mekanlarda buluşmuş ve yazı atmosferinde soluk alıp vermişlerdir. Yazar adayları hayatının merkezine "yazmak" faaliyetini koyan insanlarla bir arada bulunmak ve onlarla birlikte gelişimini sürdürmek isterler. Yazarlık Okulu sizlere bir "yazı çevresi" sunuyor. Ortak paydanız "yazmak" olan yeni arkadaşlıklar, ustalar, çıraklar, yayıncılar, okurlar, içilecek çaylar, edilecek edebiyat sohbetleri ile Yazarlık Okulu sizleri bekliyor.

Pek çok şair ve yazara göre; yazarlık ve şairlik öğretilebilir bir şeydir. İnsanın özünde ve kumaşında var olan yazma yeteneği ortaya çıkarılabilir. Yazarlık Okulu'nu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği ortaklaşa düzenledi.

Yazarlık Okulu çalışmaları üç ayrı bölüm halinde yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious