Yazı turayla cinayet

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Toplam 246 yıl hapis cezasına çarptırılan gasp çetesinin, Şahin Korkusuz'u adlı kişiyi, öldürmeden önce de kimin öldüreceği konusunda yazı-tura attıkları ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul, Kocaeli ve Gebze'de 19 ayrı gasp olayı ile 2 kişinin öldürülmesinin de aralarında bulunduğu 23 ayrı eylemi gerçekleştirdiği iddia edilen Ahmet Parmaksız 246 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Parmaksız'ın cezası yasa gereği 36 yıl ile sınırlandırıldı. Gasp çetesinin, Şahin Korkusuz'u adlı kişiyi, öldürmeden önce de kimin öldüreceği konusunda yazı-tura attıkları ifade edildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ahmet Parmaksız ve Abdülkadir Hakan Selçık ile tutuksuz yargılanan Şeref Uçar ve Ali Asker Yıldız katıldı.
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan Ahmet Parmaksız, hakkındaki iddiaları kabul ederek, “Bunları yaparken çete kurmadım, bu çetenin faaliyetleri çerçevesinde suç işlemedim” dedi.
Diğer sanıklar ise suçlamaları kabul etmeyerek beraatlarını istedi.
Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Ahmet Parmaksız'ın “suç işlemek için örgüt kurmak” suçundan delil yetersizliğinden beraatını kararlaştırdı.
Parmaksız'a 2002 ve 2003 yılları arasında gerçekleştirdiği 19 ayrı gasp olayı, Engin Armutlu ve Şahin Korkusuz'un öldürülmesi olayı ile sahte sürücü belgesi kullanmak ve ruhsatsız silah bulundurmak suçlarından toplam 246 yıl 9 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, daha sonra bu cezayı TCK'nın 77/1 maddesi geriğince 36 yıl ile sınırlandırdı.
Sanıklardan Abdülkadir Hakan Selçık'a ise 8 ayrı gasp eyleminden dolayı önce 62 yıl 6 ay hapis cezası veren heyet, ardından bu cezayı yasa gereği 36 yıla çevirdi.
Mahkeme heyeti aynı davada, 10 sanığa 10 ay ile 8 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezası verirken, 5 kişinin de beraatını kararlaştırdı.

-YAZI-TURA ATMIŞLAR-

Kararda 2 Şubat 2003'de Ahmet Parmaksız ile Engin Armutlu'nun kendilerini ihbar ettiklerini düşündükleri Şahin Korkusuz'u öldürdükleri, öldürmeden önce de kimin öldüreceği konusunda yazı-tura attıkları ifade edildi.
Parmaksız'ın daha sonra 17 Şubat 2003'de Engin Armutlu'yu öldürdüğü anlatılan kararda, gasp eylemlerinde toplam 2 bin 237 YTL, 20 bin dolar ile 320 avro alındığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious