Yazıcı gümrüklerin imajını düzeltecek

Yazıcı gümrüklerin imajını düzeltecek.16526
  • Giriş : 09.11.2008 / 11:22:00

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, son yıllarda gümrüklerle ilgili olumsuz düşüncelerin yaygın olduğunu belirterek, ''İlk hedefimiz bu olumsuz kanaati ortadan kaldırmak. Son bir kaç yıldır bu olumsuz imajda bir azalma olduğu kanısındayım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazıcı, AA muhabirine, gümrükler, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, gümrükte yürütülen projeler, kaçakçılıkla mücadele konularında açıklamalarda bulundu.

Gümrükleri, ''ülkelerin dışa açılan yüzü'' olarak nitelendiren Yazıcı, geçen yıl gümrüklerde sirküle edilen paranın 270 milyar dolar olduğunu, bu rakamın yıl sonu itibariyle 300 milyar doları aşmasını beklediklerini bildirdi.

Yazıcı, son yıllarda gümrüklerle ilgili olumsuz düşüncelerin yaygın olduğunu belirterek, ''İlk hedefimiz bu olumsuz kanaati ortadan kaldırmak'' görüşünü dile getirdi.

Gümrük denilince ''rüşvet, yolsuzluk'' gibi kavramların ön plana çıktığını ifade eden Yazıcı, ''Bu olumsuz imajı düzeltmek için çalışıyoruz. Son bir kaç yıldır bu olumsuz algıda azalma olduğu kanısındayım. İzlenimlerimiz, bize ulaşan kanaatler bu doğrultuda'' dedi.

Gümrük çalışanlarında, rüşvet veya yolsuzlukla ilgili, ''herhangi bir bulgu, belge, bilgi, inandırıcı iddia ortaya çıkması halinde gerekli hassasiyetin gösterileceği, üzerine çok kararlı şekilde gidileceği'' yönünde kanaatin hakim olduğunu dile getiren Yazıcı, şöyle konuştu:

''Bu konuda başmüdürler, yöneticiler önemli. Birimin başı olarak siz nasıl davranıyorsanız, kararlılığınız hangi yöndeyse, zaaflarınız nasıl açığa çıkıyorsa aşağıdaki o algıyı alıp, ona göre davranır. Toplantılarda, bu konudaki hassasiyetimizi paylaşıyoruz. Herhangi bir yerde, hassasiyet gösterdiğimiz bu konularda farklı uygulama içerisinde herhangi birisi olursa onun gözünün yaşına bakılmayacağını arkadaşlarımız algılamışlar. Dolayısıyla bu çerçevede kadro takviyesi yapmak, teknolojiyi de daha yaygın hale getirmek suretiyle bu alandaki o imajı düzeltmiş olacağız.''

Yazıcı, bu imajı düzeltmenin sadece gümrük çalışanlarının değil gümrükte iş yapan herkesin görevi olduğunu kaydetti. ''Bir kişi gümrükte malını arkadaşından daha önce geçirmek istiyor, birileri para istiyor o da veriyorsa onu da kınamak lazım. O da o ahlaksızlık içinde'' diyen Yazıcı, bu tür davranışlara prim verilmemesi gerektiğini söyledi.

-RUSYA İLE YAŞANAN SORUN-

Türkiye ile Rusya arasında gümrüklerde yaşanan sıkıntıya ilişkin soru üzerine, iki ülke arasında yapılan protokolün Bakanlar Kurulu tarafından onayına ilişkin kararname imzalandığını belirterek, şu bilgileri verdi:

''Tek imza yetkisini içeren kararname çıktı, arkadan o sözleşmenin onayı Bakanlar Kurulu'nda bitmek üzere. Rusya'dan aldığımız bilgiye göre, Sayın Putin de onaylamış. Bizde de bu onay işlemi bitince artık taraflar sözleşmede yüklendikleri izinler çerçevesinde karşılıklı olarak hak ve yükümlülüklerini koruma imkanına kavuşmuş olacak. Rusya ile sorunlarımız bitti dememiz elbette mümkün değil ama ticaret hacmimizin büyük olduğu, birinci sırada yer alan bir ülke. Rusya'nın da dış ticaretinde Türkiye 3. sırada. Biz daha çok ithalat yapıyoruz Rusya'dan. 2007'de aşağı yukarı 20 milyar dolar düzeyinde bir ticaret... 15 milyar doları ithalat, 5 milyar doları ihracat. Bu sene ticaret hacmini 30 milyar doların üzerinde bekliyoruz. Yine oranlar bu çerçevede.''

-GÜMRÜK KAPILARININ MODERNİZASYONU-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yapılan protokol çerçevesinde, sınır kapılarının Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle modernizasyonunun gerçekleştirildiğini hatırlatan Yazıcı, bir çok gümrük kapısının altyapıları itibarıyla çağdaş görünümden uzak olduğunu, hedeflerinin 2009 yılı sonuna kadar bütün kara gümrük kapılarını yenilemek olduğunu belirtti.

YİD modeliyle, Gürbulak, İpsala, Habur kapılarının toplam 55,3 milyon dolar, Cilvegözü kapısının ise 11,5 milyon YTL inşaat bedeli ile yenilendiğini kaydeden Yazıcı, Kapıkule, Hamzabeyli ve Sarp sınır kapılarında inşaat çalışmalarının devam ettiğini, söz konusu kapıların toplam inşaat bedelinin 181 milyon YTL olduğunu söyledi.

Nusaybin, Akçakale, Esendere, Dilucu, Türkgözü kara sınır kapılarının bu yıl içinde YİD modeliyle yenilenmesi çalışmalarına başlandığını, bu konuda Yüksek Planlama Kurulundan gerekli yetkinin alındığını bildiren Yazıcı, Pazarkule, Yayladağ, Öncüpınar, Karkamış ve Dereköy kara sınır kapılarının yenilenme çalışmalarının ise 2009 yılı içinde tamamlanacağını kaydetti.

Yenilenen sınır kapılarını bir taraftan da modern kontrol teknolojileri ve araç-gereçlerle donatmaya çalıştıklarını anlatan Yazıcı, bu çalışmaların bir kısmını AB'den sağlanan kredilerle gerçekleştirdiklerini, 2003'ten bu yana AB'den toplam 55 milyon 589 bin avro kaynak kullandıklarını ifade etti. AB projelerini en yüksek düzeyde kullanan kurumların başında gümrüklerin geldiğini belirten Yazıcı, bunun da Türkiye'nin 1 Ocak 1996'da imzaladığı Gümrük Birliği anlaşmasından kaynaklandığını söyledi. Yazıcı, ''Hedefimiz, oluşturduğumuz bu kaynaklarla, modernleşmeyle teknik araç ve gereçlerle gümrüklerimizi yenileyerek tüccarımızın, vatandaşımızın rahat güven içerisinde giriş-çıkışlarını sağlamak, bir taraftan da kaçakların kontrol ve takibini modern araç ve cihazlarla yapmak'' diye konuştu.

-''PERSONEL SAYISINI ARTIRACAĞIZ''-

Türkiye'de ticaret hacminin 20-30 milyar dolar düzeyinde olduğu dönem ile yılda 300 milyara ulaşmasını bekledikleri bu dönemde gümrükteki personel sayısının hala aynı olduğunu ifade eden Yazıcı, toplam 8 bin 799 personelle çalıştıklarını anlattı. Personel açığının acilen karşılanması gerektiğini kaydeden Yazıcı, 2009 yılında 5 bin kişilik kadro verilmesi talebinde bulunacaklarını söyledi.

2007 yılı itibarıyla vergi gelirlenin yaklaşık yüzde 16'sını tahsil eden Gümrük Müsteşarlığının Genel Bütçe içindeki payının sadece binde 1'ler düzeyinde olduğuna dikkati çeken Yazıcı, gümrüklerin 244,6 milyon YTL'lik bütçesinin yeterli olmadığını kaydetti.

Gümrük Müsteşarlığının Ankara'da 4 ayrı binasının bulunduğuna işaret eden Yazıcı, Eskişehir Yolu üzerinde Diyanet İşleri Başkanlığı sırasında, Danıştay'ın arsasının bitişiğinde 45 dönümlük bir alanın Gümrük Müsteşarlığı hizmet binası yeri olarak tahsisini sağladıklarını, 2009 yılında TOBB veya TOKİ ile işbirliği yaparak buraya yeni bina yaptıracaklarını belirtti. Yazıcı, 2009 yılı sonu veya 2010 yılı ortalarına kadar bu binayı bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

-MEVZUAT VE ÇALIŞMALAR-

Yürüttükleri çalışmaları anlatan Yazıcı, yasa dışı eşya, taşıt ve insan trafiğini izlemek ve önlemek amacıyla Gümrük Kapıları Güvenlik Sistemi (GÜMSİS) Projesi oluşturulduğunu, ulusal ve uluslararası düzeyde diğer istihbarat kurumları ile yapılan işbirliği sonucunda Kaçakçılık Bilgi Bankası Sisteminin (KBSS) kurulduğunu ifade etti.

Yazıcı, kaçakçılığa karşı yürüttükleri etkin mücadele sonucu 2008 yılı Eylül sonu itibariyle 147,6 milyon YTL değerinde uyuşturucu madde, 102,8 milyon YTL değerinde elektronik eşya, 40,1 milyon YTL değerinde araç, 2,8 milyon YTL değerinde akaryakıt, 6 milyon YTL değerinde alkol ve sigara, 118,3 milyon YTL değerinde çeşitli ticari eşya olmak üzere toplam 417,6 milyon YTL değerinde kaçakçılık olayı ortaya çıkarıldığını anlattı.

-KURAYLA ATAMA-

Gümrükteki, bazı yeni uygulamalara değinen Yazıcı, müsteşarlığın farklı birimlerinde, dağınık yapılarda görev yapan risk analizi şubelerinin birleştirilerek Risk Yönetimi ve Stratejik Değerlendirme Birimi şeklinde yeniden organize edildiğini kaydetti.

Gümrük Müsteşarlığında bu yıl ilk kez 1002 personelin atamasının kura ile yapıldığını hatırlatan Yazıcı, daha önce bazı görevlilerin birilerine ulaşarak tayinlerini durdurmasının yaşandığını, bu durumun diğer personel arasında rahatsızlık yarattığını, yeni sistemle bunun önüne geçildiğini ifade etti.

Bu konuda örnek veren Yazıcı, şunları söyledi:

''İsmini vermeden bir olayı anlatayım. Bir kamu görevlisinin ataması kura ile çıkmış. Bu konuda beni muhalefet partisinden, bizim partimizden, bürokrasiden, özel sektörden, iş adamlarından bir çok kişi aradı. (Kim bu kişi? Nedir?) diye sordurdum. Bu kişi bulunduğu yerde 20 yıldır çalışıyormuş. Bana şöyle bir bilgi geldi. Dediler ki bu kişi daha önceki dönemlerde de tayini değişik yerlere çıkmış ama her dönem adam bulmuş ve durdurmuş. Şu anda da orada ataması çıkan diğer kamu görevlileri bu kişinin durumunu bekliyorlarmış, (bakalım bu dönemde de atamasını durduracak mı?) diye. Araştırdım özür grubuna da girmiyormuş. Dolayısıyla atamasını iptal etmedim.''

Gümrük Kanunu'nun değiştirilmesine ilişkin tasarıya da değinen Yazıcı, tasarıyla temel olarak kanunda geçen bazı deyimlerin tanımlarında, transit rejiminde, ekonomik etkili gümrük rejimlerinde, gümrük yükümlülüğünün doğması ve başlaması, gümrük vergisi ve para cezalarının tebliği, itiraz süreleri ile gümrük vergilerinin kesinleşme tarihleri konularında değişiklik yapılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*