Yazıcıoğlu, Erhan Tuncel'le cinayet öncesi görüştü mü?

Yazıcıoğlu, Erhan Tuncel'le cinayet öncesi görüştü mü?.10686
  • Giriş : 25.04.2008 / 19:40:00

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Dink cinayeti öncesi Tuncel'le bir görüşme yapmış mıydı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dosyaya yeni ulaşan telefon kayıtlarında, Muhsin Yazıcıoğlu'nun, "Tanımıyorum" demesine karşın Dink suikasti planlayıcısı Erhan Tuncel'in Yazıcıoğlu ile Yasin Hayal'in durumunu görüştüğü ve Trabzon gezisini organize ettiği belirtiliyor.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cenayetini organize etmekle suçlanan polis muhbiri Erhan Tuncel'in BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun Trabzon gezisinin organizasyonunda görev aldığı ve BBP Genel Başkanı ile Yasin Hayal'in durumunu görüştüğü ileri sürülüyor. İddia dosyaya yeni konulan telefon kayıtlarıyla gündeme geldi. Daha önce ortaya çıkan bir fotoğrafta BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile Erhan Tuncel aynı karede görülüyordu. Bu fotoğrafın ortaya çıkmasıyla birlikte bir açıklama yapan Muhsin Yazıcıoğlu, Erhan Tuncel'i tanıdığı iddialarını reddetmiş, "Ben halkın içindeyim, herkele fotoğrafım olabilir. Sözünü ettiğiniz Erhan Tuncel'i tanımam bile. Alperen Ocakları'nın da üyesi değildir kendisi" demişti.
TELEFON KAYITLARI YAZICIOĞLUNU YALANLIYOR
Oysa dosyaya konulan yeni telefon kayıtlarında Yazıcıoğlu'nun "Tanımıyorum" dediği Erhan Tuncel ile Trabzon gezisinde birlikte olduğu, Tuncel'in bu gezinin organizasyonunda görev aldığı ve Muhsin Yazıcıoğlu ile Yasin Hayal'in durumunu konuştuğu hem ses kayıtlarına hem de tutanaklara yansıyor.

Hrant Dink cinayeti dosyasına yeni konulan telefon kaydında, Erhan Tuncel'in "Muhsin Başkan geliyor ona eşlik edeceğim" dediği ve  Yazıcıoğlu'nun Trabzon gezisinin organizasyonunda görev aldığını ortaya çıkıyor. Telefon kayıtlarında Erhan Tuncel, kendisinden sorumlu polis memuru Muhittin Zenit'in Trabzon'dan ayrılmasının ardından birlikte görev yaptığı ve "Memduh abi" diye hitap ettiği polis memuruyla yaptığı görüşmede ilk olarak Muhsin Yazıcıoğlu'nun Trabzon'daki programını vererek şöyle diyor:

"Uçak 8'e çeyrek kala iniyor. Partide yemekli basın toplantısı, partililerle görüşme, cuma namazı sanayide sonra esnafla görüşme falan"

TUNCEL YAZICIOĞLU İLE HAYAL'İN DURUMUNU GÖRÜŞTÜ MÜ?
Erhan Tuncel, mahkeme dosyasına konulan telefon kaydında polis memuruna bilgi verirken, Muhsin Yazıcıoğlu ile Yasin Hayal'in durumunu konuşacaklarını, konuşmaya Hayal'in avukatının da katılacağını da şöyle anlatıyor:

"Yasin'in konusunu da görüşeceğiz. Avukatı da çağıracağız. Avukat da gelecek. Hee Yasin'in sonraki ceza olayını mı? Hı hı tamam görüşürüz"

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin hayal 2000 yılında amcasıyla birlikte BBP'ye üye olduğu, Mc Donalds'a bomba attığı ve bu suç nedeniyle yargılanıp cezaevinde yattığı dönemde parti üyeliğinin devam ettiği ortaya çıkmıştı.  Yasin Hayal'in ancak 30 Kasım 2006'da yani Hrant Dink cinayetinden 2 ay önce özel yaşantısına dikkat etmediği ve dengesiz davranışları nedeniyle partiden ihraç edildiği açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious