Yazıcıoğlu 28 Şubat sürecini değerlendirdi

Yazıcıoğlu 28 Şubat sürecini değerlendirdi.12872
  • Giriş : 28.02.2009 / 12:25:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 11:58:49

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, baskıların hem direkt hem de dolaylı yollardan yapıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

28 Şubatçıların "Hükümetten desteğini çekmezsen başına iş açılır." tehdidinde bulunduğu BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, baskıların hem direkt hem de dolaylı yollardan yapıldığını açıkladı. Kendisini ve arkadaşlarını sindirmek için birçok yola başvurulduğunu belirten Yazıcıoğlu, "Gazeteciler vardı, milletvekilleri vardı, işadamları vardı, her gruptan insanlar vardı.

Televizyondaki konuşmamı kestiler, Meclis'in içinde kavga oldu, olay oldu. Birçok yöntem denediler, ama Büyük Birlik Partisi, 8 milletvekiliyle inandığı gibi davrandı. Hiçbir taviz vermedi." dedi.

28 Şubat sürecinde 7 arkadaşıyla birlikte 'Meclis'te kilit konumunda bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, Refah-Yol hükümetinin kurulması aşamasında da baskılara maruz kaldığını kaydetti. CHP'nin içinde olmadığı bir hükümetin ancak Refah Partisi ve DYP arasında oluşturulabildiğine dikkat çeken Yazıcıoğlu, milletin tercihi doğrultusunda buna destek verdiklerini vurguladı. Ancak bazı siyasetçilerin kendisine gelerek "Bunu yapmayın; derin güçler bu iktidarı istemiyorlar." dediğine dikkat çeken Yazıcıoğlu; "Ben de Türkiye'de meçhul derin güçlerin değil, sandığın ve sandıktan çıkan millet iradesinin esas alınacağını söyledim ve bu hükümetin kurulmasını sağladım." diye konuştu.

Yazıcıoğlu, tüm baskılara rağmen hükümet kurulunca bu kez adına Milli Güvenlik Kurulu kararları denilen ve millete dayatma esasına göre hazırlanmış bir program dayatıldığını ifade etti. Ülkenin bu oluşumlarla yönetilmek istendiğini, hakimlerin, savcıların bir yerlere çağrıldığını ve ayakta marşlar söylettirildiğini anlatan Yazıcıoğlu, şöyle devam etti: "Gazete patronları çağrılıp azarlanıyor. Bazı köşe yazarlarının yazılarına son verilmesi isteniyor. Birçok iş çevreleri, sivil toplum örgütleri gidip bağlılık mesajları veriyorlardı. Birçok siyasetçi el kol işaretleriyle konuşuyordu. Yani sağır dilsiz gibi konuşuyorlardı. Doğru dürüst siyasi demeç vermiyorlardı. Böyle bir dönem yaşandı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*