Yazıcıoğlu: AB'nin istediği de buydu

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’nin bir havaalanı ve limanını Rumlara açılabileceği yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazıcıoğlu, BBP Genel Merkezi’nde Bağımsız Büro Çalışanları Sendikası (BASK) Genel Başkanı Ayhan Çivi’yi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcıoğlu, basın mensuplarının “Türkiye'nin Ercan havaalanının uluslararası trafiğe ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması karşılığında Türkiye'den de bir havaalanı ve limanın Rumlara açılabileceğini AB'ye bildirmesini” nasıl değerlendirdiği sorusuna “Yasaklar böyle delinir. AB’nin istediği de buydu.” karşılığını verdi Yazıcıoğlu şunları kaydetti:

“Ercan havaalanının uluslararası trafiğe ve Mağusa limanının doğrudan ticarete açılması karşılığında Türkiye'den de bir havaalanı ve limanın Rumlara açılabileceğini AB'ye bildirmiş bizimkiler. Zaten AB’nin istediği de bu. Türkiye limanlarını, havaalanlarını Rum yönetimine açsın derken, Ercan havaalanı da kapalı kalsın demeyeceklerdi.”

Bu konuda önemli olanın Türkiye Cumhuriyeti’nin Rum yönetimini tanımış olması olduğunu kaydeden Yazıcıoğlu, “Bu adımı atmakla, Avrupa’nın kafasındaki Kıbrıs’ı tanımış oluyoruz” diye konuştu.

Yazıcıoğlu şöyle devam etti: “Türkiye Güney Kıbrıs Rum yönetimi demiyorlar, bunlar ‘Kıbrıs Yönetimi’ diye kullanıyorlar. Meşru olarak Kıbrıs’ın yönetimini Rumların şu anda temsil ettiğini batı kabul ediyor. AB kendi içerisine Güney Kıbrıs Rum yönetimini alırken, Kıbrıs Cumhuriyeti diye aldığını ifade ediyor. Kıbrıs Cumhuriyetini kabul ettiğiniz taktirde, KKTC fiilen ortadan kaldırılmış oluyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious