Yazıcıoğlu: AK Parti'ye gerilla düğümü atıldı

Yazıcıoğlu: AK Parti'ye gerilla düğümü atıldı.10686
  • Giriş : 02.08.2008 / 04:23:00
  • Güncelleme : 01.08.2008 / 23:26:36

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği karar ile ilgili olarak;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

''Anayasa Mahkemesi, AK Parti'yi kapatmadı ama gerilla düğümü atarak bıraktı'' dedi.

Ankara'nın Akyurt ilçesinde parti binasının açılışını yapan Büyük Birlik Partisi lideri Yazıcıoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yazıcıoğlu, bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti'yi kapatmasa da laiklik karşıtı eylemlerin odağı olarak kabul etti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?'' yönündeki sorusuna, ''Anayasa Mahkemesi, (laiklik karşıtı odak kabul ederek) AK Parti'ye gerilla düğümü atmıştır. Bu parti debelendikçe kendi kendini boğacak duruma getirilmiştir'' şeklinde cevap verdi.

Yazıcıoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, parti kapatmalarla ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiği şeklindeki açıklamalarını hatırlatırken, yeni Anayasa'nın Meclis'te hemen hazırlanması gerektiğini söyledi. Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''TBMM'de hemen bir alt komsiyon oluşturularak bu antidemokratik anayasanın parti kapatmayı zorlaştırıcı düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu düzenleme yapılırken, sivil toplum kuruluşlarında, barolarda, sendikalarda ve medyada tarışıldıktan sonra Meclis'ten geçirilmeli. Bu düzenlemeler daha sonra referanduma sunulmaladır."

BBP lideri Yazıcıoğlu, ayrıca, laikliğin yeniden tarif edilesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'de, bu konuda bazı belirsizlikerin olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, "Laiklik gerçek anlamda ne olduğu doğru tarif edilmeli. Anayasamızda hak ettiği yere konulmalıdır. Türkiye'de din bir gerçektir. Din de doğru tarif edilerek yerli yerine konulmalı. Ayrıca, yargı, yürütme ve yasama yetkilerini, kuvvetler ayrılığına dayanan sistemi yeniden inşa edecek şekilde tanımlayarak bu konuda yaşanan belirsizliklere son vermeliyiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*