Yazıcıoğlu: Başbakan özür dilemelidir

Yazıcıoğlu: Başbakan özür dilemelidir.11868
  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Başbakan Erdoğan'ın sarfettiği iddia edilen "Sayın Öcalan" sözleriyle ilgili olarak Erdoğan'ın özür dilemesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyük Birlik Partisi'ne katılımlar nedeniyle Sürmeli Otel'de düzenlenen törenden önce basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yazıcıoğlu, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

Yazıcıoğlu, gazetecilerin; Başbakan Erdoğan'ın 2000 yılında Avustralya'da bir radyo programında bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'a "Sayın Öcalan" dediği şeklindeki haberleri sorması üzerine şu yanıtı verdi: "Sayın Başbakan bu sözlerin dil sürçmesi olduğunu iddia ediyorsa hemen Türk milletinden özür dilemelidir. 30 bin kişinin katili, Türk'ü, Kürd'ü birbirine düşman etmeye çalışan bir çocuk katiline sayın denmez. "Sayın" kelimesi saygıdeğer insanlar için kullanılır. Katil başı Türkiye'de iç savaş yaşanmasına neden olmuş, beşikteki bebekleri bile katlatmiştir. Ona "sayın" diyen ağzını kirletir."

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yazıcıoğlu daha sonra partililere seslendi.

Konuşmasının başında yarın kutlanacak olan Çanakkale Zaferi'ne değinen Yazıcıoğlu, Çanakkale'de Türk tarihinin en önemli zaferlerinden birinin yaşandığını belirterek, "92 yıl önce Çanakkale'den vatanımıza saldıran emperyalizmin bugün de benzer saldırıları olduğu gerçeğini hatırdan çıkarmamalıyız. Milletimizin bütün değerlerine milliyetimize, milliyetçiliğe, Cumhuriyetimize, kök değerlerine ve Devletimizin bütünlüğüne yapılan saldırılarla, Çanakkale'deki saldırılar aynı mahiyettedir" dedi.

Yaklaşan Nevruz Bayramı ile ilgili olarak vatandaşlara da uyarılarda bulunan Yazıcıoğlu şunları kaydetti: "Türk tarihi boyunca Nevruzla bahar karşılanır şenlikle yapılırdı. Bir müddettir nevruz bir bölücülük vasıtası gibi gösterilmektedir. Bu durum kaygılarımız arttırmaktadır. Almış olduğum bilgilerde bu doğrultudadır. Bu vasıtayla gençlerimizi uyarıyorum, kesinlikle provakasyona gelmeyin, provakasyona mahal verecek durumlar içinde bulunmayın."

Yazıcıoğlu konuşmasının ardından partiye yeni katılanlara rozetlerini taktı. Partiye katılanlar arasında en dikkat çekeci isim ise susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı'nın abisi Zeki Çatlı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious