Yazıcıoğlu: "Birkaç üst düzey PKK'lı teslim edilecek!"

Yazıcıoğlu:
  • Giriş : 25.11.2007 / 02:07:00
  • Güncelleme : 25.11.2007 / 00:18:22

Muhsin Yazıcıoğlu, önümüzdeki günlerde birkaç PKK'lı üst düzey yöneticinin teslim edileceğini iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birkaç "defolu" terör örgütü yöneticisinin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye teslim edileceği kanaatinde olduğunu açıklayan BBP Lideri, "Murat Karayılan ve Rıza Altun gibi isimlerin önümüzdeki günlerde teslim edileceğini düşünüyorum. Bunların tesliminin hangi pazarlıklara yönelik yapılacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz" ifadesini kullandı.

Karayılan ve Altun gibi elebaşıların Bağdat'ta tutulduğunu iddia eden Yazıcıoğlu şeylö devam etti: "Anlaşılıyor ki Barzani yavaş yavaş bizlere sempatik hale getirilecek ve o arada birkaç defolu PKK yöneticisinin de teslim edilmesi sağlanmış olacaktır. Karayılan kanser hastası, şu anda Bağdat'ın yeşil bölgesinde olma ihtimali yüksek. Orada da Türk yetkililerine teslim edilsin mi edilmesin mi noktasında duruyor. Hangi pazarlıklara yönelik yapılacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Onunla beraber başta Rıza Altun olmak üzere diğer bazı üst düzey yetkililer de aynı yerde bulunuyorlar. Bunların önümüzdeki günlerde teslim edilme sürecini büyük ihtimalle yaşayacağız".

Devlet içinde ve Avrupa'da önemli bilgi kaynakları olduğu bilinen BBP Genel Başkanı, bu süreçte istihbarat zaafiyeti yaşandığını belirttti. Yazıcıoğlu şöyle devam etti: "Teslim edilsinler tabii, ama ben hep şunu istiyorum: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, başka bir ülkenin istihbarat bilgisine ihtiyaç duymadan, bu hainlerin yerini bulabilmeli ve şahin gibi gidip alabilmelidir. Türk Devleti bunu yapma imkanına sahiptir. Ama ne yazık ki bazı ellerde devlet bir sığıntı haline düşürülmüştür. Türkiye başka bir ülkenin istihbarat bilgisine ihtiyaç duymadan bu hainleri gidip alabilmeliydi. ABD istihbarat verecek, Barzani razı olacak, öbürü rıza gösterecek sonra biz alıp getireceğiz. Fiziki istihbarat açısından Türkiye'den daha şanslı bir ülke yoktur. Öyleyse bizim istihbarat örgütlerimiz ne yapar acaba neden çağın gereklerine göre kendilerini yenileyemezler. Niye sınırımızdaki hareketi başkasından daha kolay, başkasından daha erken yapmazlar. Bu konuda ciddi eleştirilerim var. Siz doğru düzgün istihbarat oluşturamazsanız tabiî ki operasyonda yapamazsınız. Terörle mücadele konseptinin uzun yıllardır değiştirilmesini istiyorum. Terörle mücadele, asimetrik savaştır, düzenli ordularla yapılamaz. Bunu yapacak vatan evlatları emniyetimizde de ordumuz da var. Ama arkasında dirayetli siyasi irade olacak".

Yazıcıoğlu, dün parti genel merkezinde mahalli seçimler konusunda BBP il başkanları ile toplantı yaptı. Toplantıda, teşkilatların durumunu gözden geçirdiklerini ve üye güncellemesi konusunu ele aldıklarını kaydeden Yazıcıoğlu, "Türkiye'nin her yerinde partimizin mahalli seçimlerde aday çıkararak en iyi sonucu alması için şimdiden hazırlıklara başladık" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious