Yazıcıoğlu: Bush ve Blair yargılansın

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, “Bush ve Blair ise savaş suçlusu olarak yargılanmalı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBP Lideri Yazıcıoğlu, Irak’ın işgalinin 5. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Irak halkına yönelik işlenen soykırımın son bulması gerektiğini ifade eden Yazıcıoğlu, ABD Başkanı Bush ve Blair’in uluslar arası mahkemelerde savaş suçlusu olarak hesap vermesi gerektiğini savundu.

Sözde “Ermeni soykırımı” tanınması amacıyla ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısına da değinen Muhsin Yazıcıoğlu, “Asıl ABD, Ortadoğu’da soykırım yapıyor” dedi.

MEZHEP VE ETNİK ÇATIŞMA KÖRÜKLENİYOR

Amerika’nın Irak’ta yalnızca soykırım suçu işlemediğini, ifade eden Yazıcıoğlu, “Irak’ta 5 yıldır yaşananlar dünyanın tanıklık ettiği en çirkin savaş ve soykırım suçlarından biri. Bu gelişmeler BM’nin artık hiçbir işe yaramadığını gösteriyor. BM’nin süratle bu kabadayılığa son vermesi gerekiyor, Aksi taktirde hür dünya kendisine yeni güvenceler oluşturmak üzerine harekete geçmelidir” diye konuştu.

Bush ve Blair’in savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini isteyen Yazıcıoğlu şöyle devam etti:

“Bush Irak’a demokrasiyi, insan haklarını getirecek, bir diktatörün yönetimden uzaklaştırılmasını sağlayacaktı. Daha o gün biz bunun aksine ABD’nin Irak’ı işgal edeceğini, burada kalıcı olmak istediğini ifade etmiştik. Görüşümüz maalesef, bir kez daha doğrulanmıştır. ABD Irak’ta kalıcı olmak, bölgenin petrol kaynaklarını, enerji koridorlarını kontrol altında tutmak ve İsrail etrafında herhangi bir güç dengesinin oluşmasına imkan vermemek gibi bir misyon üstlenmektedir. Her İşlediği suç, karşılıksız kaldıkça ABD, daha çok cürüm işleyeceğe benziyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious