Yazıcıoğlu: "CHP-MHP koalisyonu için uğraşanlar var"

  • Giriş : 03.07.2007 / 10:25:00
  • Güncelleme : 03.07.2007 / 10:30:19

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, memleketi Sivas'tan bağımsız aday oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBP, yüzde 10 barajı sebebiyle seçimlere girmedi. Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu, memleketi Sivas'tan bağımsız aday olurken, aynı yöntemle 22 BBP'li de yarışa katıldı.

Milliyetçi camianın önemli isimlerinden Yazıcıoğlu, Meclis'e gireceklerinden emin. Onu asıl düşündüren konu hükümet senaryoları. Yazıcıoğlu'na göre, "Sistem MHP-CHP koalisyonu için uğraşıyor." CHP'nin iktidar ortağı olmasını önlemek için AK Parti hükümetine destek verebileceklerini vurgulayan Yazıcıoğlu, bağımsız aday göstermedikleri yerlerde BBP'nin MHP'yi destekleyeceği yolundaki söylentileri de şiddetle yalanlıyor. Bu konuda alınmış bir kararlarının olmadığını, tabana böyle bir talimat vermediklerinin altını çiziyor.

BBP lideri, Köşk sürecinde Meclis'in kilitlenmesine yol açan olaylardan rahatsız. Bu müdahalenin milletvekili seçimlerini normalin dışına çıkarttığını, kutuplaşmaya sebep olduğunu belirtiyor. Gece yarısı bildirisiyle olağan bir sürecin olağanüstü hale dönüştüğüne, demokrasinin yara aldığına dikkat çekerken, şu uyarıda bulunuyor: "Ülke yönetilemez hale getirilmiştir. Girişimde bulunulmazsa Meclis, azınlığın baskısı altına girecek."

Muhsin Yazıcıoğlu, seçim sonrası oluşacak Meclis için iki ihtimalli bir yapı üzerinde duruyor. İlkine göre Meclis'e AK Parti, CHP, DTP, Mesut Yılmaz ve BBP girecek. Meclis'te iki ayrı yapı oluşacak. AK Parti'nin tek başına hükümet kurması mümkün olmayacak. Yazıcıoğlu, bu durumda AK Parti'nin hükümet kurmasına destek vereceklerini söylüyor. Bunun için tek şartı var: "Bu oluşumda DTP bulunmamalı." İkinci ihtimalde Meclis'e AK Parti, CHP, DTP, BBP ve Mesut Yılmaz'ın yanı sıra MHP de giriyor. Yazıcıoğlu, böyle bir Meclis'in oluşması için sistemin bütün gücüyle uğraştığını belirtiyor. Bu yapıda bir Meclis oluşursa Deniz Baykal'ın başbakanlığında CHP-MHP-DTP koalisyonu kurulacağını savunan Yazıcıoğlu; sistemin bunu istediğini ileri sürüyor. Böyle bir tabloda ise yine BBP'nin yıldızının parlayacağını kaydediyor.

Barzani'nin kaçakçılık yapması önlenmeli

Yazıcıoğlu, Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon yapılması gerektiği inancında. Sözlerini şöyle sürdürüyor: "Genelkurmay başkanı, 'Terör örgütünü ABD koruyor. Barzani destek veriyor. Sınır ötesi operasyona ihtiyacımız var. Siyasi karar bekliyoruz' diyor. Güvenlik kurumunun en tepesindeki kişi... Bunları söyleyen ve gereğini yapmayan devleti kimse ciddiye almaz. Niçin, neden yapılmadığını kimse sormaz. Gereği yapılmazsa kimse ciddiye almaz. Boş dağlar da olsa bu operasyon yapılmalıydı. Başımıza çuval geçirildiğinden bu yana bu çuvalı çıkartmaya uğraşıyoruz. Devlet hâlâ o çuvalı çıkartamamıştır. Dün tezkereye karşı çıkanlar bugün askerî müdahale istiyor. Dün askerî müdahaleye karşı çıkanlar bugün savaş çığırtkanlığı yapıyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Bizim elimiz kimsenin cebinde değil; ama herkesin eli bizim cebimizde." Sınır ötesi operasyon yapılmadan önce de alınabilecek bazı tedbirlerin olduğunu belirten Yazıcıoğlu, bunları şöyle sıralıyor: "Barzani'nin kaçakçılığı ve Habur Sınır Kapısı'ndan haraç alması önlenmeli. Ayrı bir sınır kapısı açılmalı. Barzani'nin Türkiye'deki bağlantıları kesilmeli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious