Yazıcıoğlu: Çözüm mecliste aranmalı

Yazıcıoğlu: Çözüm mecliste aranmalı.10792
  • Giriş : 25.06.2008 / 19:51:00
  • Güncelleme : 25.06.2008 / 19:07:06

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, ülkede yaşanan siyasi belirsizlik durumundan çıkışın adresinin demokrasi dışı güçlerde aranmaması gerektiğini söyleyerek, çözüm adresi olarak Meclisi ve siyaseti gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkede yaşanan gerginlikten iktidar ve ana muhalefet dahil olmak üzere herkesin şikayetçi olduğunu belirten Yazıcıoğlu, çözümün siyasi iradede olduğunu savundu. BBP lideri, siyasete yön vermesi gerekenin asker, yargı, basın, TÜSİAD ya da dış güçler olmadığını ifade ederek, TBMM'nin ivedilikle siyasi irade ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

BBP lideri Yazıcıoğlu, partisinin Ankara il teşkilatınca Adem Doruk Alabalık Tesisleri'nde düzenlenen "Yerel seçimlere hazırlık" yemeğine katıldı. Yemekte, BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, BBP Genel Başkan Yardımcıları Hakkı Öznur ve Mustafa Destici, BBP Kadın Kolları Genel Başkanı Fürüzan Tanrıkulu ve çok sayıda partili eşleriyle birlikte hazır bulundu.

''BÜTÜN YANLIŞLIKLARI DÜZELTMESİ GEREKEN KURUM TBMM'DİR''

Programda bir gazetecinin son günlerde basına yansıyan demokrasi dışı söylemleri hatırlatarak, ''Basında toplumu biçimlendirme lahikaları yayınlanıyor, eski bir Başbakan Avrupa'da askeri kışlada tutmanın yöntemlerini sıralıyor, başörtüsü düzenlemesinde 411 milletvekilinin kabul oyu yargıdan dönüyor, çözüm adresleri demokrasi dışında gösterilmeye çalışılıyor bu konuda neler söyleyeceksiniz? sorusuna BBP lideri Yazıcıoğlu, çözümün demokrasi dışı güçlerde değil TBMM çatısı altında ve siyasette aranması gerektiğinin altını çizdi. Yazıcıoğlu konuşmasında millet iradesine vurgu yaparak şunları söyledi: ''411 milletvekilinin oy vererek getirdiği bir anayasal düzenleme 11 kişinin eliyle geri çevriliyorsa, bunun demokratik olmadığını düşünüyorsak, yargı siyasete müdahale ediyor ve bir siyasi parti gibi devreye giriyorsa bunun doğru olmadığını düşünüyorsak, ordumuzun siyaset alanını düzenlemek üzere andıçlar oluşturduğu ve yeni çalışma programları hazırladığı iddiaları varsa, bunların doğru olmadığını düşünüyorsak, çare siyasetin bütün bunları yerli yerine oturtmasında yatıyor. Yine sonuçta bütün bu yanlışlıkları düzeltmesi gereken kurum TBMM'dir. Peki, TBMM bunu nasıl yapacak irade ortaya koyarak yapacak. Vatandaş bunu nasıl yapacak (sandık önüne konulduğunda) sandığa giderek, oyunu vererek yapacak.''

''ÇÖZÜM MECLİS'TE ARANMALI''

Siyasetçilerin ellerindeki imkanı kullanmamasından ötürü demokrasi dışı odakların devreye girdiğini söyleyen Yazıcıoğlu, herkesin şikayetçi olduğu siyasi belirsizlik sorununu yine siyasetçilerin çözeceğini bildirdi. Çözümün yargıda, basında, TÜSİAD da yada askerde aranmaması gerektiğini söyleyen Yazıcıoğlu, Meclis iradesiyle sorunların üstesinden gelinebileceğini kaydetti. Yazıcıoğlu şunları söyledi: ''Siyasiler ellerindeki imkanı zamanında etkili bir şekilde kullanarak problemleri paylaşarak çözüm üretmiyorlar, üretmiyorlarsa o zaman demokrasi dışı güçler, siyaset dışı odaklar, yok derindeki, yok düzdeki, yok dışardaki, yok içerdeki bir takım kurumlar müdahaleci oluyorlar, Şimdi ne yapacağız; Vatandaş şikayetçi biz şikayetçiyiz. Herkes diyor ki bu iş düzelsin. Kim düzeltecek asker mi, yargı mı, basın mı?, İş adamaları TÜSİAD mı düzeltecek. Hayır...Dışarıya mı havale edeceğiz. Hayır, Kim düzeltecek. Siyaset kurumu, Meclis düzeltecek. Nerde Meclis, Meclis'in irade ortaya koyması lazım.''

''ORDUNUN İŞİ GÜCÜ YOK, BAŞINA İŞ ALMAK ÇABASINDA OLDUĞU KANAATİNDE DEĞİLİM''

Eski Başbakan ve Bağımsız Rize Milletvekili Mesut Yılmaz'ın Avrupa Komisyonu'nda yaptığı bir konuşmada askerin kışlada neden durmadığıyla ilgili sarfettiği ifadelere atıfta bulunan Yazıcıoğlu, ''(Mesut Yılmaz'ı kastederek) yıllarca siyasi parti genel başkanlığı yapmış başbakanlık yapmış birisi, hala milletvekilliği olan birisi, yurtdışına gidip orada hala çözümün demokrasi dışı güçlerle olduğunu söyleyebiliyor. Bunu konuşabiliyor. Bu büyük talihsizliktir.'' dedi.

Yazıcıoğlu, ordunun bir işi olduğunu ve siyasilerin işine karışma gibi bir derdi bulunmadığını öne sürerek, ''Ben ordumuzun da işi gücü yoktur, başına iş almak çabasında olduğu kanaatinde değilim'' dedi. Siyasetçilerin demokrasi dışında hiç kimseye çözüm yolu bırakmaması gerektiğini söyleyen BBP lideri şunları kaydetti: ''Çözüm nedir? Ben diyorum yine siyasi iradedir. Başka hiç bir yol aramayacağız. Ne kadar büyük bir talihsizliktir ki, Yıllarca siyasi parti genel başkanlığı yapmış başbakanlık yapmış birisi, hala milletvekilliği olan birisi, yurtdışına gidip orada hala çözümün demokrasi dışı güçlerle olduğunu söyleyebiliyor. Bunu konuşabiliyor. Bu büyük talihsizliktir. Ben ordumuzun da işi gücü yoktur, başına iş almak çabasında olduğu kanaatinde değilim, siyaset kurumu hiç kimseye çözüm yolu bırakmayacak, kendisi çözecek. Kimseye müdahale hakkı ve imkanı bırakmayacak. Kendisi düzenleyecek. Ve bunu Meclis eliyle yapacak. Başka yol yok, başka çare yok, başka bir yöntem de yok. Doğru yöntem sandıktadır. Sandıktan çıkan milletvekillerinin Meclis aracılığıyla iradesini ortaya koymasıdır.''

''SİYASETÇİLER İRADE KOYMAYINCA MİLLET BEDEL ÖDÜYOR''

Siyasetçilerin irade ortaya koymaması durumunda milletin bedel ödediğini söyleyen Yazıcıoğlu, ''Siyasetçiler irade ortaya koymadığından dolayı millet bedel ödüyor. Hepimiz bedel ödemeye devam ediyoruz. Bu bedeli millet her defasında ödedi, bu bedeli ödememenin yolu Türkiye'nin istikrarı, tam kamil, sürdürülebilir demokrasiden geçmektedir. Ve hukuk devleti haline Türkiye'yi getirmekten geçmektedir. Bunu asker düzenlemeyecek. yargıçlar düzenlemeyecek, medya düzenlemeyecek, TÜSİAD düzenlemeyecek, siyaset düzenleyecektir, siyasetçi düzenleyecektir.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious