Yazıcıoğlu: "Darbe girişimi ortaya çıkarılmalı"

Yazıcıoğlu:
  • Giriş : 03.07.2008 / 16:22:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Bağımsız Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, hiç kimsenin yargı dışı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazıcıoğlu, ister bir parti lideri, ister bir medya portonu, ister bir asker olsun, suç işlemişse, suç örgütüne oluşturmuşsa kanun önünde cezasını çekmesi gerektiğine işaret etti. Kimsenin dokunulmaz olmadığını dile getiren BBP lideri, kimsinin de 'buna niye dokunuyorsunuz' deme hakkı bulunmadığını vurguladı.

Darbelerin, post modern darbelerin hiçbir ülkeye hayır getirmediğini, her zaman demokrasi ve hukuk devletinin yanında olduğunu belirten Yazıcıoğlu, Sarıkız ve Ayışı adı verilen darbe teşebbüslerini Meclis gündemine taşıyacak olan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'a da destek vereceğini açıkladı. Yazıcıoğlu, "Böyle bir girişime hemen destek veririm. Ortada bir darbe girişimi varsa ortaya çıkarılmalı. Hukuk işletilmeli ve gerçekler ortaya çıkarılmalı...Ben Meclis'te destek vermeye hazırım. Çünkü; darbenin her türlüsünü gördüm. 26 gün gözümü açamadan işkence gördüm. 8 yıl hapis yattım, 5.5 yılını hücrede geçirdim. Sonrada ceza almadan çıktım. O bakımdan ben her zaman hukukun ve demokrasinin yanındayım." dedi.

Yazıcıoğlu, dün Meclis'te demir ve demire bağlı olarak inşaat malzemelerindeki aşırı fiyat artışları üzerine basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrası, Ergenekon soruşturmasında bir ilke imza atılarak Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve Emekli Orgeneral Şener Eruygur gözaltına alınmasını değerlendirdi. Hukukun herkese dokunabileceğini, bir kişi suç işlemişse bunun cezasız kalmaması gerektiğini belirten BBP lideri, "Herkese bağımsız hukuk dokunmalıdır. Siyasallaşmamış hukuk dokunmalıdır. Ancak, suçu ispat edilmemiş bir kişi, suçu ispat edilene kadar masumdur ilkesi gözden kaçırılmamalıdır. Özellikle medya, yargısız infaz yapmamalıdır. Bana dokununca siyasal hukuk, başkasına dokununca bağımsız hukuk olmamalıdır." dedi.

Yazıcıoğlu, son operasyonla Türkiye'nin ikiye ayrıldığını savundu. Bir tarafın ciddi bir korku yaşadığını, diğer tarafın ise artık Türkiye'de artık herkese dokunulabileceğini ve devlet için de terör yapan varsa bunun açığa çıkabileceği umudunu taşıdığını söyledi. BBP lideri, Ergenekon Soruşturması kapsamında bir yıla yakın neden içeride tutulduğunu bilmeden göz altında bulunmasının da doğru olmadığını belirtti. Kaygı ve endişelerin giderek yaygınlaşmakta olduğun da sözlerine ekleyen Yazcıoğlu, buna çabuk suretle çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious