Yazıcıoğlu: Eyalet bölünmeye yol açar

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ''Eyalet federasyona, federasyon bölünmeye kapı açmaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyasetin; feragat ve fedakarlık yapılması gereken bir konumdan kişisel çıkarların ön planda tutulduğu bir konuma geldiğini ifade eden Yazıcıoğlu, konuşmasında iktidarı eleştirdi.

Hükümetin, Anayasa değiştirebilecek bir güçle iktidara geldiğini anımsatan Yazıcıoğlu, ''Yasalara dayanarak işbaşına geliyorlar ama hiçbir zaman kendi özgür iradeleriyle hareket edemiyorlar'' dedi.

Yazıcıoğlu, Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığını kaybettiğini ''IMF'nin emirleriyle yönetildiğini'' savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Kürt sorunu'' kavramıyla ''Kürtleri sorun haline getirdiğini'' ileri süren Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:''Siz sorun derseniz çözümü de ona göre yapacaksınız. Biz diyoruz ki Alevisi-Sünnisi, Kürdü-Türkü ile biz bu ülkenin yurttaşıyız. Sen-ben yok, biz varız. Ezanımızla bayrağımızla birlikte yaşayacağız. Bunun yolu birlikten geçer, ayrılık ve kavgadan değil. Bunun için sorunları Türkiye'nin şartlarına göre çözeceğiz.''

Yazıcıoğlu, Türkiye'yi idare edenlerin bütünü kucaklayacak bir proje geliştiremedikleri için kavga ve şiddetin arttığını, içeriden bölünme noktasına gelindiğini öne sürdü.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açıklamalarıyla ilgili bugün ''yanlış anlaşıldığını, federasyon değil eyalet dediğini'' ifade ettiğini belirten Yazıcıoğlu, ''Eyalet federasyona, federasyon bölünmeye kapı açmaktır. Sen Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı yapmış bir adamsın. Bunu nasıl bilmezsin? Herkes haddini bilsin'' diye konuştu.

TBMM'de Türk milletinin vicdanını temsil edeceklerini belirten Yazıcıoğlu, ''Benim arkamda derin ABD, çeteler, holdingler yok. Benim arkamda derin millet var'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious