Yazıcıoğlu: İsrail'le ilişkiler bitirilmeli

Yazıcıoğlu: İsrail'le ilişkiler bitirilmeli.10785
  • Giriş : 08.01.2009 / 17:09:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin, İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilerine son verip savunma ittifakı ve İsrail pilotlarının eğitimi projesini sonlandırması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, Eskişehir İl Teşkilatını ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırılarının zulme dönüştüğünü kaydetti.

İsrail'in Orta Doğu'ya yerleşmesinin ardından bölgede kan ve gözyaşının dinmediğini ifade eden Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Devletler birbirleriyle husumet içine girdi, mezhepler birbirleriyle kavgalı ve bölgede hiç huzur yok. İsrail'in uyguladığı terörizmdir. Ağır silahlarıyla Filistin halkına yönelik bir katliam yürütüyor. Kadınlar, çocuklar ve sivil halk acımasızca katlediliyor. Dünya bunun karşısında susuyor. Birkaç kınamanın dışında İsrail'e karşı bir yaptırım yok, sadece laf söyleniyor. Sadece sözle kınıma yapılıyor. Hatta ABD ve AB ciddi anlamda kınama bile yapmamıştır. BM Güvenlik Konseyi ortak bir karar alıp İsrail'e (susun, oturun yerinizde, bu katliamlara son verin) diyememiştir.''

Yazıcıoğlu, İsrail'in yürüttüğü terör hareketini şiddetle ve nefretle kınadıklarını anlatarak, ''Derhal İsrail ile diplomatik ve ticari ilişkilere son verip savunma ittifakı ve İsrail pilotlarının eğitimi projesi sonlandırmalıdır'' dedi.

-''GECİKEN ADALETİN NASIL ADALETSİZLİK OLDUĞUNU BİLİYORUM''-

Yazıcıoğlu, bir gazetecinin ''Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınma gibi bir endişeniz var mı?'' sorusu üzerine, Türkiye'de her gözaltına alınanı mutlak anlamda suçlu saymadıklarını, bağımsız yargının hür olarak her türlü iddianın üstüne gitmesinden yana olduklarını kaydetti.

''Hızlı işleyen, çabuk sonuçlanan adaleti geciktirmeden sağlayacak bir adli mekanizmaya Türkiye'de ihtiyaç vardır'' diyen Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

''Yıllarca mahkemeler sürmemelidir. Bunu ben söylüyorum. Çünkü 9 yıl kadar cezaevinde yatmış, ancak hiç ceza almamış biri olarak söylüyorum. Hiç ceza almamış ama 9 yılı cezaevlerinde geçmiş biriyim. Geciken adaletin nasıl adaletsizlik olduğunu iyi biliyorum. Kimseyi peşinen suçlu saymam. Yargıya güveniyoruz. Yargı görevini yapsın. Kim çeteleştiyse üzerine gidilsin, kim darbe hazırlığı yaptıysa üzerine gidilsin, kim sandıktan çıkana tahammül etmiyorsa onun üzerine gidilsin ve Türkiye'de yargı işlesin. Kendime ait hiçbir kaygım yoktur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*