Yazıcıoğlu: Kanunlarımız başörtüsünü yasaklamıyor

Yazıcıoğlu: Kanunlarımız başörtüsünü yasaklamıyor.12393
  • Giriş : 21.01.2008 / 15:54:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Başörtüsü kanunlarımızda yasak değil" dedi. Yazıcıoğlu, Adaleti Savunanlar Derneği Ankara Şube Başkanı emekli Kurmay Yüzbaşı Kemal Şahin ve beraberindeki heyeti, parti genel merkezinde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kabulün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yazıcıoğlu, Yargıtay ve Danıştay'ın türbana ilişkin açıklamalarının hatırlatılması başörtüsünün kanunlara göre yasak olmadığını ileri sürdü. Yazıcıoğlu, "Maalesef YÖK yorum yaparak, Anayasa Mahkemesi'ni ve kendilerini yasa koyucu yerine koyarak, bu yasağı genişletmişlerdir. Yoksa kanunlarımızda esas itibariyle bir yasak söz konusu değildir" diye konuştu. Demokratik bir devlette Yargı-Yürütme-Yasama erklerinin birbirinden ayrı olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, Anayasanın "değişmez" maddeleri dışında Anayasa ve kanunların, usulüne uygun olarak değiştirilebileceğini belirtti.

-MAĞDUR EDİLDİK-

Yazıcıoğlu, gazeteci Hrant Dink'in birinci ölüm yıldönümü nedeniyle BBP ile ilgili çıkan bazı haberlere de tepki gösterdi. Yazıcıoğlu şunları söyledi: "Önce polis, sonra savcı, sonra hakim olup herkese ceza dağıtıyorlar. Mahkemeye intikal etmiş bir konu. Sabredin, mahkeme devam ediyor. Yara nereden geliyor bunu anlamış değilim. Bunu çok saygısız bir yayın olarak görüyorum. Basınla mahkemelik olmayı seven biri değilim, ama bir taraftan yuvarlak sözler, her anlama çekilebilecek kavramlar kullanarak odak yapma çabasını kınıyorum. Savcı iddiasını mahkeme kararı gibi yayınlıyorlar. Tekzibi görmüyorlar. Bu yayınları kınıyor ve ayıplıyorum. Basın ahlakıyla yayın ilkeleriyle bağdaştırmıyorum. Aslında Hrant Dink meselesinde en çok mağdur edilen taraf biziz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious