Yazıcıoğlu kazasında bir şok iddia daha!

Yazıcıoğlu kazasında bir şok iddia daha!.17543
  • Giriş : 10.06.2009 / 00:20:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 00:06:44

Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının ardından Ulaştırma Bakanlığı “GPS cihazı yok” demişti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili ortaya çıkan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Ancak BBP'nin yurtdışından getirdiği uzmanlar GPS cihazını buldu... Geçtiğimiz günlerde Telekomünikasyon Kurumu'nun elindeki kayıt ile helikopterde kaza sonrası bulunan ELT cihazının numaraları birbirini tutmadığı bizzat CHP Milletvekili Tacidar Seyhan tarafından açıklanmış, bu beyanat da kazanın sabotaj sonucu meydana geldiği konusunda oluşan şüphelere ciddiyet kazandırmıştı. Şimdi de Ulaştırma Bakanlığı'nın 'yok' dediği ama BBP'nin yurtdışından getirdiği uzmanlar tarafından bulunan GPS cihazıyla ilgili iddialar kafaları karıştıracak.

Sırra kadem bastı

İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı kazanın ardından inceleme yapmıştı. Bir rapor hazırlayan bakanlık, helikopterde GPS cihazının bulunmadığını bildirmişti. İncelemenin hemen ardından her iki bakanlığa da başvuran BBP'liler, resmi makamların incelmesinin ardından enkaza dokunulmamasını talep etmiş, enkazı bir kendi uzmanlarına inceletmek istediklerini söylemişti.

Yok dedikleri cihaz bulundu

Talebin ardından her iki bakandan da onay aldıklarını belirten BBP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Şanverdi, "GPS cihazı yok demişlerdi ama bizim uzmanlarımız buldu. Tüm teknik bilgi desteğini verebilecek kapasitede bir cihaz. Bulunduğunuzun yerin tam noktasını, güzergâhınızda bulunan yükseltilerin metre cinsinden hesabını, rakımı tam olarak veren bir cihaz. Ancak, şimdi de hafıza kartı sırra kıdem bastı. Maalesef üzerinden hafıza kartı çıkarılmış. O olmayınca da cihazın bir anlamı kalmıyor" dedi. Bakanlık yetkililerinin 'hafıza kartını arıyoruz' dediğini belirten Şanverdi, "GPS için de arıyoruz ama yok, bulamadık filan demişlerdi. Bizim uzmanlar buldu. Enkazı inceleyen ekip nasıl bulamamış, hayret ettik" diye konuştu.

ELT CiHAZINA 'DOKUNULMUŞ'

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, kaza sonrası kafa karışıklıklarını gidermek ve karanlık noktaları aydınlatmak amacıyla Ulaştırma ve İçişleri Bakanlığı'na başvurarak, enkazın kendi uzmanlarına inceletmek istediklerini ve bu isteğin de onaylandığını söyledi. Enkazı henüz BBP'li uzmanlar incelemeden helikopterin bazı parçalarının Ankara'ya götürüldüğünü belirten Şanverdi, "Bu parçaların arasında kokpit ve ELT cihazı gibi mühim parçalar var" dedi.

"Ankara'da olabilir"

ELT cihazının bu yüzden uzun süre bulunamadığını belirten Ahmet Şanverdi, "Tüm girişimlerimize rağmen enkaza neden müdahale edildiğini sorduğumuzda bakanlığın cevabı, 'Yetkimiz var' oldu. Yetkiniz olabilir ama hassas davranmalısınız. Bir talepte bulunduk ve siz de onay verdiniz. İnceleme yapılmadan Ankara'ya götürmenin ne alemi var. Bunun mantıklı bir açıklaması yok" dedi. BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici ise son gelişmelerin kuşkuları desteklediğini belirterek, ELT cihazının Ankara'da değiştirilmiş olabileceği yönünde şüphe duyduklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*