Yazıcıoğlu kazasında kafalar karıştı

Yazıcıoğlu kazasında kafalar karıştı.9105
  • Giriş : 26.04.2009 / 22:18:00
  • Güncelleme : 26.04.2009 / 22:20:27

Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği kaza ile ilgili değerlendirmeler kafaları karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) resmi internet sitesinde yer alan bir ifade, Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

Helikopter kazasına sitesinde yer veren CIA, Muhsin Yazıcıoğlu için 'öldü' anlamına gelen 'died' yerine 'öldürüldü' anlamına gelen 'was killed' ifadesini kullandı.

CIA'nın resmi internet sitesinde şu ifade kullanıldı: “Grand Unity Party or BBP; note - Mushin YAZICIOGLU, former leader of the Grand Unity Party was killed in an March 2009 helicopter crash.”

Mahir Kaynak ne dedi?

Suiast anlamı çıkmaz

Sitede yer alan ifade için Prof. Dr. Mahir Kaynak, “İngilizce de trafik ve uçak kazası gibi olaylarda da 'die' yerine 'kill' ifadelerinin kullanıldığına dikkat çekti. Buradaki ifadelerden suikast anlamının çıkarılamayacağını söyledi.

Yok denilen GPS bulundu hafıza kartı kayıp

Ulaştırma Bakanlığı'nın kazadan sonra aradığı ancak bir türlü bulamadığı GPS cihazını BBP'nin yurtdışından getirttiği ekip buldu. Ancak bu kez de GPS cihazının hafıza kartının kayıp olduğu ortaya çıktı. Bulunan GPS cihazının çok gelişmiş bir model olduğunu belirten BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, “Bulunduğunuz yerin tam noktasını gösteren bir cihaz. Maalesef GPS aletinin hafıza kartı kayıp. 'Yok, bulamadık, arayacağız' filan diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ölüm saatleri neden yok?

Ahmet Şanverdi, ölüm raporlarının gecikmeli olarak gönderildiğini ve içinde Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer partililerin ölüm saatlerinini bildirilmediğini söyledi. Şanverdi, “Biz ölüm saatlerini de bildirirler diye bekliyorduk ancak böyle bir bilgi raporda belirtilmemiş. Sadace çarpma sonucu vefat ettikleri yazılı.Oysa adli tıp raporunda ölüm saati yazılması gerekiyor.” dedi.

Amaç kışkırtmak mı?

İstihbaratçı Bülent Orakoğlu da Yazıcıoğlu ailesinin 'suikast' için 'en son ihtimal' açıklaması yaptığına dikkat çekerek, 'Ortada henüz sonuçlanmış bir rapor yok. Soruşturma tamamlanmadı. Bu konuda böyle bir anlam çıkarmak için erken' yorumunda bulundu.

MİT'in CIA ile irtibatı olduğunu belirten Orakoğlu, suikastle ilgili bilgilerin paylaşılabileceği üzerinde durdu. Yazıcıoğlu'nun ölümünde büyük üzüntü duyan Alperenlere atıfta bulunan Orakoğlu, bu tür kafa karıştıran ifadelerin Alperenleri kışkırtmaya yönelik bir adım olabileceği görüşünü de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*