Yazıcıoğlu komisyonu neye karar verdi?

Yazıcıoğlu komisyonu neye karar verdi?.17543
  • Giriş : 02.06.2009 / 22:44:00

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü Başkanlığında toplanan TBMM Araştırma Komisyonu, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ve THY Teknik A.Ş Tasarım Geliştirme Müdürü Kemal Yıllıkçı'yı dinledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan Nevzat Pakdil, olay anını ve sıcağı sıcağına yaşadıklarını komisyon üyeleriyle paylaştığını söyledi.

İyi niyetli bir çalışmanın yapıldığını belirten Pakdil, kazanın olduğu günün akşamı İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın,ertesi günü de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olay yerine geldiğini anımsattı.

Pakdil, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Kurulmasını Öngören Kanun Tasarısının TBMM'de kabul edildiğine dikkati çekerek, bundan sonra bu tür olayların tek bir noktadan ve bütün yönleriyle ele alınacağını söyledi.

Çok daha koordineli ve kapsamlı bir birimin olması halinde kamuoyundaki beklentilerin rahatlayacağını bildiren Pakdil, Komisyonun kazanın nedenlerini biran önce ortaya çıkaracağına inandığını dile getirdi. Pakdil, "Komisyondan beklentim; kamu vicdanının, başta ailesi, yakınları ve sevenleri olmak üzere rahatlığa kavuşturacak bir ortamı ortaya çıkarmalarıdır" dedi.

Uzaydan fotoğraf çekilecek

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü de arama kurtarma çalışmalarının safhaları hakkında Pakdil'den bilgi aldıklarını söyledi. Köylü, Pakdil'in hem mağdur olduğunu hem de devleti temsil ettiğini bildirdi.

Pakdil'in objektif bilgiler sunduğunu belirten Köylü, kendilerine, "Kaza anında bu kadar iyi niyetli bir çalışmanın istenilen sonucu doğurmadığını, daha önceden olay yerinin tespit edilebileceğini, daha donanımlı, daha bilgili insanların aramaya katılabileceğini" söylediğini ifade etti.

Komisyonun topladığı bilgiler ışığında, bundan sonra izlenecek yolun belirleneceğini dile getiren Köylü, kazıyla ilgili teknik raporları beklediklerini bildirdi.

Helikopterin gövdesi, motoru ve kullandığı yağ gibi bilgilerin ABD, İngiltere ve Almanya'dan gelmesini beklediklerini ifade eden Köylü, bunun da 1 ayı bulabileceğini bildirdi. Köylü, komisyonun bir sonraki toplantısında kazanın olduğu bölgenin uzaydan çekilmiş fotoğraflarını ve haritasını inceleyeceklerini kaydetti.

"2 saatte enkaza ulaşılabilmeliydi"

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'e, kazadan sonra ilk gün yapılan araştırmaların yetersiz olup olmadığını sorduğunu, Pakdil'in, başlangıçta 20-25 kişinin arama kurtarma çalışmalarına katıldığını, ikinci ve üçüncü gün katılımların daha çok olduğunu bildirdiğini söyledi.

Seyhan, Pakdil'in, Kayseri Valisinin yaptığı açıklamaların, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkilemediğini, ELT cihazı ile ilgili olarak da ciddi bir bilgi kirliliği yaşandığını ifade ettiğini bildirdi.

Seyhan, THY Teknik A.Ş Tasarım Geliştirme Müdürü Kemal Yıllıkçı'nın, kendilerine "Kara kutuda bulunan ses ve uçuş kayıt verilerinin" olması halinde elinde simülasyon programı olduğunu ve kazanın nasıl olduğunun daha net bir şekilde açıklanabileceğini söylediğini kaydetti.

Seyhan, "Genelkurmay Başkanlığının elinde gece görüş sistemi olan helikopterler var. Nasıl enkazın yeri bulunamadı?" yolundaki sorusuna Yıllıkçı'nın, "Bana göre 2 saatte bu enkaza ulaşabilmeliydi" yanıtını verdiğini bildirdi.

MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir de komisyonun, kazada bir sabotajın olup almadığını ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun hangi örgütler tarafından tehdit edildiğinin araştırmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*