Yazıcıoğlu Kral'a çattı!

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu : 17 uçakla seyahate çıkan krallar Lübnan için ne yaptı ?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yoğun temaslarda bulunan Yazıcıoğlu ayağının tozuyla Antakya'da basın toplantısı düzenledi.
İsrail'in Lübnan'a saldırısi ile başlayan savaşın izlerini yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Suriye'den dönen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Suudi Arabistan Kralı, Kral Abdullah'ı eleştirdi.

BBP Genel Başkanı, basın mensuplarıyla Antakya Öğretmenevi'nde biraraya geldi. Suriye temaslarını ve gözlemlerini anlatan Muhsin Yazıcıoğlu, gördüğü manzaralar karşısında ürperdiğini ve insanlığından utandığnı söyledi.

Lübnan'da yaşanaların bir savaş değil 'katliam' olduğunu belirten Yazıcıoğlu, Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah'a ateş püskürdü.

Dünyanın bu katliama sessiz kaldığının altını çizen Yazıcıoğlu, '17 uçakla seyahat yapan krallar, orada beşiklerinde katliama uğrayan, paramparça olan insanların en azından acıların bile ortak olmamaktadırlar, bu kadar harcayacak parası olanlar, Lübnan ve Filistin'deki katliama uğrayan evsiz barksız kalarak göçmen duruma düşen insanların acılarına ortak olmamaktadırlar.' şeklinde eleştirdi.

Lübnan'daki mülteci kapmlarını ziyaret ettiklerini ve oradaki Türk vatandaşlarala da görüştüğünü belirten Yazıcıoğlu, Suriye ziyaretlerinin amacını 'İsrail'i protesto etmek' şeklinde açıkladı.

Suriye'de askeri, politik ve ekonomik bir çok üst düzey yetkili ile de görüştüklerini belirten Yazıcıoğlu 'İsrail saldırmak için bir bahane arıyordu ve onuda bulmakta gecikmedi. Bölgede etnik ve mezhep ayrımcılığı yapılarak yeni devlet ve devletçikler kurulmak isteniyor. Bu şifre çözülmüştür. Kan, nafret, kavga ve kaosla bölge karıştırılmak isteniyor. ABD Dışişleri Bakanı Condalise Rice'ın 'Artık Ortadoğu'ya yeni bir şekil vermenin zamanı gelmiştir' ifadeside bu planları doğrulamaktadır' dedi.

Dünyanın bu katliama karşı bu kadar duyarsız olmasının kabul edilemeyeceğini kaydeden BBP Genel Başkanı, "BM ve İslam konferansı neyi beklemektedir, Demokrasi çığırtkanlığı yapan AB ülkeleri neredeler. BM barışla ilgili bir karar şöyle dursun, ciddi bir kınama kararı bile alamamıştır. Bu olaylara seyirci kalmaktan başka neyle açıklanabilir?'' ifadesini kullandı

Bir soru üzerine ise AK Parti hükümetinin Lübnan konusunda daha aktif bir rol oynayabileceğini belirten Yazıcıoğlu, 'Hükümetin özellikle Ortadoğu politikasında çok büyük zaafiyetler olduğunu düşünüyorum. Bu zaafiyetlerin sonucunda başımıza çuval geçti, kırmızı çizgilerimiz kayboldu. Ortadoğudaki caydırıcı vasfımız zayıfladı.' dedi.

BBP Antakya İl Başkanı Hayrettin Neşeli ve Merkez İlçe Başkanı Nevin Zeytineli toplantının ardından BBP Genel Başkanı ve bereberindekiler Hatay'ın Dörtyol ilçesine hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious