Yazıcıoğlu Lübnan'a geçemedi

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Lübnan’a geçemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail’in Lübnan’daki saldırıları üzerine incelemelerde bulunmak üzere bölgeye hareket eden ve Suriye’de çeşitli temaslarda bulunan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Lübnan’a geçemedi. Güvenlik gerekçesi ile Lübnan sınırlarına geçmesine izin verilmeyen Yazıcıoğlu, bugün Türkiye’ye dönecek.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, Suriye Başbakanı Muhammed Naci Itri başta olmak üzere, Meclis Başkanı, Enformasyon ve Ekonomi Bakanı ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmeler yaptığını kaydetti.

Suriyeli yetkililerle Türkiye Suriye ilişkileri ve İsrail’in Lübnan’a saldırıları ile ilgili görüşmeler yaptığını kaydeden Yazıcıoğlu, İslam ülkelerinin bombalamalarla ilgili olarak tepkilerinin yetersiz olduğunu, Birleşmiş Milletlerin de gereken tepkiyi gösteremediğini belirttiklerini anlattı.

Suriye sınırındaki kampları da ziyaret ettiklerini ifade eden Yazıcıoğlu, "Suriye sınırında çok yoğun geçişler var. Bunlara şahit oldum. Suriye tarafından sınırlara yakın bölgede kurulan mülteci kamplarını ziyaret etti. Bu kamplarda yaklaşık 1 milyon insan kalıyor. Suriye bu insanların bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Kamplardaki insanların durumlarını inceledik." diye konuştu.

Lübnan’a gitmek için Şam’dan yola çıktıklarını ve güvenlik gerekçesi ile geçişlerine izin verilmediğini söyleyen Yazıcıoğlu, "Lübnan’a gitmek için bugün Şam’dan yola çıktık. Lübnan’a girmek için gittiğimiz kuzey bölgesinde Şam’la Beyrut arasındaki Refah Sınır Kapısı’ndan geçmeye çalıştık, ancak güvenlik gerekçesi ile izin verilmedi. Askeri yetkililer bütün yolların ve köprülerin bombalandığını, yolun kapalı olduğunu söyledi. Daha sonra Trablus Sınır Kapısı’ndan geçmeyi denedik. Bu bölgede de hava saldırıları olduğu için geçmemize izin verilmedi. Şu anda Halep’teyiz. Suriye ve Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bilgi aldık, bunun üzerine Cuma günü Türkiye’ye dönmeye karar verdik." diye konuştu.

Yazıcıoğlu, Lübnan’da büyük bir insanlık dramın yaşandığına dikkat çekerek, İsrail’in, ülkenin bütün altyapısını yok ettiğini, dünyanın bu duruma tepkisiz kaldığını ve dünya basınının da taraflı haber yaptığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious