Yazıcıoğlu: "MHP'nin 'türban' önerisi iyi bir başlangıç"

Yazıcıoğlu:
  • Giriş : 18.01.2008 / 13:38:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, MHP'nin Anayasa'nın 10'uncu maddesinde değişiklik önerisinin iyi bir başlangıç olduğunu, ancak muğlak cümlelerle yeni tartışmalara meydan verilmemesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Başörtüsü ile ilgili yeni bir tartışma başlattığını, Başbakanların işinin tartışma başlatmak ve sürdürmek değil, çözüm üretmek" olduğunu belirtti.

Bu konuda yapılması gerekenin demokratik zeminde yapılmasını isteyen Yazıcıoğlu, MHP'nin Anayasa'nın 10'uncu maddesinde değişiklik önerisini "iyi bir başlangıç" olarak gördüğünü, ancak muğlak cümlelerle yeni tartışmalara meydan verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Yazıcıoğlu, 10'uncu maddenin, "Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep, kılık-kıyafet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kamusal alanlardan ve kamu hizmetlerinden yararlanmaları konusunda hiçbir gerekçe ile insanlar arasında ayrım yapılamaz ve farklı muameleye tabi tutulamaz" şeklinde değiştirilebileceğini belirtti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın bu konuyla ilgili açıklamasını da eleştiren Yazıcıoğlu, "Demokratik bir ülkede siyasi partiler nasıl bir yasa istiyorlarsa, olumsuzlukları dile getirmek ve istedikleri düzenlemeleri gündeme taşımak imkanına sahiptir" dedi.

Yazıcıoğlu ayrıca, "Hiçbir kurum da TBMM'nin üzerinde değildir. Anayasa'nın değişmeyecek ve değiştirilemez ilkeleri dışında düzenleme istedi diye bir siyasi partinin kapatılması yasa tanımamaktır" diye konuştu.

MHP'nin teklifi ne?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''türban yasağını kaldırma'' önerisine destek verdi.

Bahçeli, "Mevcut Anayasa'nın 10'uncu maddesinin 4'üncü fıkrasına yapılacak ek bir ifade ile konu hukuki zeminde siyasal ve toplumsal gerginliklere yol açmadan çözüme kavuşmuş olacaktır" dedi.

ANAYASA'NIN 10'UNCU MADDESİ

X. Kanun önünde eşitlik
MADDE 10. – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

(Ek: 7.5.2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

Erdoğan ne demişti?

16 Ocak'ta İspanya dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, türban tartışmaları için, ''Türkiye hala bu sorunu çözemiyorsa, bu özgürlükler noktasında ciddi sıkıntıdır. Bunu beraber aşarız. Yeni anayasayı beklemeye de gerek yok. Bunun çözümü çok kolay. Otururuz beraberce mutabık kaldığımız bir cümleyle bu çözülür" dedi.

Gerekirse muhalefetten randevu talebinde bulunacağını belirten Erdoğan, "Biz çözmeye varız. MHP de 'varım' diyor. CHP 'yokum' diyor. Yoksa yok, olanlarla yola devam ederiz" diye konuştu.

İspanya gezisi sırasında türban tartışmalarına değinen Erdoğan, 14 Ocak'ta yaptığı bir açıklamada da, "Siyasi simge olarak türban takmak suç mu? Simgelere, sembollere bir yasak getirebilir misiniz?" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious