Yazıcıoğlu: Milletin yetkisini çarçur ettiler

Yazıcıoğlu: Milletin yetkisini çarçur ettiler.10686
  • Giriş : 15.03.2008 / 22:03:00

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, elinde yetkiyi bulunduranların bunu kendi ideolojisinde kullandığına dikkati çekerken AK Parti'ye de yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ''Terörü ve şiddeti metot olarak benimsemeyen ve şiddetin, terörün odağı haline gelmeyen siyasi partilerin kapatılmasına kesinlikle karşıyız'' dedi.

Yazıcıoğlu, Kocaeli Erzurumlular Derneği'nce ''Erzurum'un 90. kurtuluş yıl dönümü'' etkinliklerine katılmak üzere geldiği Gebze'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, AK Parti'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Anayasa Mahkemesine açılan davaya odaklandığını söyledi.

BBP'nin kuruluşundan bu yana demokratik geleneklerin yerli yerine oturtulması, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla yerleştirilmesi, siyasi partilerin vatandaşlar tarafından oy ile takdir edilmesi ya da vatandaşın oyu ile iktidardan uzaklaştırılmasını savunduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

''Bir siyaset, şiddet ve terör odaklı, terör ve şiddeti metot olarak benimsiyorsa o parti bir defa demokrasiden yararlanma hakkına sahip olmamalıdır. Şiddet ve terör, yok edilmesi gereken bir şeydir, ancak fikirler ne kadar yaygınlaşıyorsa o nispette demokratikleşiyor demektir. Terörü, şiddeti metot olarak benimsemeyen ve şiddetin, terörün odağı haline gelmeyen siyasi partilerin kapatılmasına kesinlikle karşıyız.''

-''DEMOKRASİYE FAYDA GETİRECEĞİ KANAATİNDE DEĞİLİZ''-

Türkiye'de çok sayıda partinin kapatıldığını, bu partilerin tabela değiştirerek yoluna devam ettiğini, Avrupa'da ise kapatılan parti sayısının 1-2'yi geçmeyeceğini dile getiren Yazıcıoğlu, şöyle devam etti:

''Türkiye'de 30 parti kapatılmış. Bunun Türk demokratikleşmesine ve kalkınmasına faydası olmadı. Şimdi de tam böylesi bir ortamda Türkiye'nin gündemini kapatma ile doldurmuş bulunmaktayız. Şimdi aşını, işini, geçim derdini düşünen vatandaşımız, tarlada tohumunu serpemeyen çiftçimiz, emekli olup insanca ömrünün son günlerini yaşayamayan, insanca asgari ücret alamayan vatandaşlarımız kendi sorunlarını tartışamadığı ve sürekli böylesi gerilimlerin yaşandığı bir ülkede bulunmaktan bıkkınlık duyar hale geldi.

Şu anda iktidar partisinin dış politikasını tartışmalıyız, işçiye çiftçiye, esnafa ekonomik uygulamalarıyla ve politikalarıyla yaptığı zulümü tartışabilmeliyiz ama ne yazık ki henüz bu noktaya gelemedik. Türk demokrasisine fayda getireceği kanaatinde değiliz.''

-''MİLLETTEN ALDIKLARI YETKİYİ ÇARÇUR ETTİLER''-

BBP dışındaki partilerin, Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda adım atmadıklarını iddia eden Yazıcıoğlu, ''Biz, kuruluşumuzdan beri daha demokratik bir yapı ve seçim kanunu yapılmasından yana olduk ama ne yazık ki geçmiş ve bugünkü iktidarlar Türkiye'nin demokratikleşmesi yolunda hiçbir adım atmadılar. Dokunulmazlıkların kaldırılması, seçim Kanunu, Siyasi Partiler Yasası gibi temel yasaları çıkartmadılar. Milletten aldıkları büyük yetkiyi maalesef çarçur ettiler'' şeklinde konuştu.

-TÜRBAN TARTIŞMALARI-

Yazıcıoğlu, türban tartışmalarıyla ilgili şunları kaydetti:

''Örtünme ihtiyacı duyan kadınlarımız ve kızlarımız var, bunlar Türkiye'nin gerçeği. Bu gerçeğe göre eğitimde fırsat eşitliği sağlamak durumundayız. Bu düzenlemeleri yapmak laikliğe aykırı değildir. Laiklik belli bir mezhebi koruyan, belli bir inancı koruyan bir sistem değildir. Laiklik; din ve vicdan özgürlüğüdür. Laiklik; din ile devlet işlerin birbirine karıştırılmamasıdır. Bu anlayışa göre yapılan düzenlemeler sonucunda daha mutlu insanların yaşadığı bir ülke olur. Hepimizin hedefi huzurlu, birlik içinde bir Türkiye inşa etmektir.''

-''BÖYLE BİR ÜLKENİN GELECEĞİNİ ÖNGÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL''-

BBP lideri Yazıcıoğlu, ''Normal süreçler yaşamış olsak siyasi ve ekonomik öngörüler ortaya koyabiliriz'' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunlar normal ülkede olur ama Türkiye'de hiç kimse yarınla ilgili öngörülerde bulunamaz. Çünkü birisi bir anda elinde bulundurduğu yetkiyi kendi ideolojisi istikametinde, yetkisini Anayasa'dan almadan, meşru düzenden almadan kullanabiliyor ve bir anda Türkiye gerilimler yaşanan bir ülke halini alabiliyor.

Türkiye'nin birinci önceliği insanların karnının doyması, eğitim alması, iş sahibi olması, üretmesi diyoruz ama bunları yapacak ne fırsatınız oluyor, ne bunlara ait bir şey konuşabiliyorsunuz. Böyle bir ülkenin geleceğini öngörmek mümkün değil.''

-SOSYAL GÜVENLİK YASA TASARISI-

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili görüşlerini de açıklayan Yazıcıoğlu, kendilerinin yapıcı bir muhalefet partisi olduklarını ve yasa tasarısıyla ilgili başından itibaren uyarıları olduğunu ifade etti.

Muhsin Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

''Dedik ki 'Sosyal Güvenlik Yasası çıkarılırken sosyal kurumlarla ve taraflarla tartışılsın, görüşleri alınsın.' Kazanılmış hakları geriye götüren, özellikle emeklilerin ve risk taşıyan mesleklerde çalışanları hiçe sayan bu yasanın derde derman olmayacağını söyledik. Sonuçta sendikalar sokaklara indi, sayın Başbakan onları anlamak yerine doğrudan yalancılıkla itham etti, kavgaya girişti. Şimdi de yasayı geri çekmek mecburiyetinde kaldılar. Şu işlerin bir tanesini doğru dürüst tartışarak gündeme getirip tamamlamış değiller. Her şeyi ayaküstü söylüyorlar sonra bırakıyorlar, eskisinden berbat hale getiriyorlar. Sizin kadronuz yok mu? İkinci dönemde tek başına iktidara gelmiş bir partinin bu kadar dağınık, bu kadar ilkesiz, bu kadar ayaküstü politikalar geliştirmesini hayretle karşılıyorum.''

Yazıcıoğlu, basın toplantısının ardından Kocaeli Erzurumlular Derneği'nce Gebze Spor Salonu'nda düzenlenen ''Erzurum'un 90. kurtuluş yıl dönümü'' etkinliklerine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious