Yazıcıoğlu: ''Barzani Habur'da asılsın''

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kuzey Iraklı Kürt lider Barzani’nin Diyarbakır’da yargılandıktan sonra Habur’da infaz edilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, "Barzani Diyarbakır’da gıyabi yargılanmalı ve Habur’da infazı gerçekleştirilmeli" dedi.
"Türkiye Kerkük’e müdahale ederse biz de Diyarbakır’a müdahale ederiz" diyen Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye tepki gösteren Yazıcıoğlu, "Barzani Diyarbakır’da gıyabi yargılanmalı ve Habur’da infazı gerçekleştirilmeli" şeklinde konuştu. "Her ilden her gün şehit cenazeleri kaldırılıyor, hala Kandil’e gitmek için ABD’den icazet bekliyoruz" diyen Yazıcıoğlu, BBP iktidarında kapkaççıların kaçacak yer arayacağını, terörün ise 36. paralele indirileceğini söyledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, basın kuruluşlarının Ankara Temsilcileri ve Haber Müdürleri ile Aktif Metropolitan Hotel’de kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Yazıcıoğlu, konuşmasında iç ve dış gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Devlet eski Bakanı MHP’li Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu, partisinden istifa ederek bugün BBP’ye katıldı. Yazıcıoğlu’nun rozetini taktığı Mirzaoğlu, "MHP Türk Milliyetçiliği ana çizgisinden saptı. En hayati konulardaki kararlar MHP’nin yetkili kurullarına dahi getirilmeden Sayın Bahçeli’nin keyfi kararları ile hayata geçirildiği süreç başladı" dedi. Öte yandan; Mirzaoğlu, BBP önünde partililer tarafından davul zurna ile karşılandı.

BBP’nin milli, yerli ve demokrat kadro harekatı olduğunu belirten Yazıcıoğlu, hedeflerinin Türkiye’yi karnı tok, başı dik özgür insanların yaşadığı bir ülke haline getirmek olduğunu söyledi. Türkiye’deki asayiş sorunlarına dikkati çeken Yazıcıoğlu, köyden kente göçlerin artmasıyla büyük şehirlerde kapkaç gibi olaylar ve çeteleşmelerin arttığını hatırlattı. Yazıcıoğlu, "Şehirler dağ başlarından daha güvensiz hale geldi" diye konuştu.

Türkmen’i-Kürt’ten, Alevi’yi-Sünni’den koparacak bir sürecin başlatılmak istendiğini ifade eden Yazıcıoğlu, Avrupa Birliği (AB) sürecinin Türkiye için tehdit haline dönüştüğünü, bu nedenle iktidara geldiklerinde bu süreci durduracaklarını kaydetti.

Türkiye’nin AB’ye mahkum olmadığını savunan Yazıcıoğlu, IMF politikaları ile başarılı olmuş tek bir ülkenin olmadığını, bu nedenle Türkiye’nin IMF ile sorun çözme anlayışından vazgeçmesi gerektiğini bildirdi.

BAYKAL, ERDOĞAN’I CUMHURBAŞKANI YAPACAK

Yazıcıoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın izlediği politikaları eleştirerek, "Baykal Erdoğan’ı önce başbakan yaptı, şimdi de Cumhurbaşkanı yapacak" dedi. Yazıcıoğlu, toplantıda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 14 Nisan’da Ankara’da yapacağı mitinge ilişkin bir soru üzerine Yazıcıoğlu, şöyle dedi: "Demokratik bir ülkede yasalar ölçüsünde herkes düşüncesini açıklayabilir, miting veya yürüyüş yapabilir. Herkes iktidarı övmek zorunda değildir. Ancak öğrencilerin siyasi oyunlara alet edilmesi ve kamu kaynaklarının siyasi amaçlar için kullanılması yanlıştır. Bununla birlikte ’Çankaya’ya imam istemiyoruz’ sözleri son derece yakışıksızdır. İmamlar vatan haini ya da terörist midir?" Yazıcıoğlu, bir dönem değerlendirmeye aldıkları parti amblemi değişikliğini 15 Nisan’da yapılacak Büyük Kurultay gündemine almadıklarını söyledi.

Yazıcıoğlu, SP veya ANAP’la ittifak yapacakları yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise, "BBP büyümeye kilitlendi. Bugün Türkiye’nin en fazla büyüyen partisiyiz. Biz ittifak projesi ile değil iktidar projesi ile ilgileniyoruz. Hiç bir parti ile açık veya örtülü görüşmelerimiz söz konusu değildir" cevabını verdi.

Öte yandan; Yazıcıoğlu, tüm basın mensuplarını 15 Nisan’da gerçekleştirecekleri ve "Milli İktidar Kurultayı" adını verdikleri BBP Olağanüstü 2. Büyük Kurultay’a davet etti.

Yazıcıoğlu, toplantıda BBP’ye katılan Devlet eski Bakanı MHP’li Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu ve uluslararası ilişkiler uzmanı Dr. Ahmet Şanverdi’ye rozetlerini taktı.

Mirzaoğlu, yaptığı konuşmada dün istifa ettiği MHP yönetimine ağır eleştirilerde bulundu. 40 yıldır gönül verdiği ve mensubu olmaktan büyük gurur duyduğum MHP’den üzülerek ayrılmaya karar verdiğini anlatan Mirzaoğlu, şunları söyledi: "Partimizin kuruluşundan itibaren merhum Başbuğ’umuzun talimatı ile çıktığım bu kutlu yolda, Ülkü Ocakları ve Gençlik Kolları Genel Başkanlığı da dahil olmak üzere, bu hareketin her kademesinde şerefle hizmet ettim. Ne yazık ki bugün artık MHP çatısı altında Türk Milliyetçiliği ülküsüne hizmet imkanı kalmayacağı noktasına geldik. Çünkü son yıllarda, MHP Türk Milliyetçiliği ana çizgisinden saptı. En hayati konulardaki kararlar MHP’nin yetkili kurullarına dahi getirilmeden Sayın Bahçeli’nin keyfi kararları ile hayata geçirildiği süreç başladı. 2002 Erken Genel seçim kararı dahil, her türlü kararın tek başına alınması MHP’yi anti demokratik uygulama alanı haline getirdi. Türk milliyetçiliği tanımımız bile Büyük Atatürk’ün tanımladığı çerçevede Anayasamızda İfade edilen ve Türk milletinin benimsediği noktadan uzaklaştırılarak AB’nin ve Bölücülerin dayattığı ’Mozaikçilik ve ’Çiçek Bahçeciliği’ noktasına taşındı. Gelinen bu noktadan sonra artık MHP içerisinde siyaset yapma imkanının kalmadığını acı tecrübelerle yaşadım."

MHP MYK üyesi olduğu halde 2005 yılından beri toplantılara çağrılmadığını ve adeta partiden dışlandığını söyleyen Mirzaoğlu, şöyle devam etti: "Basına da yansıdığı için artık açıklamakta bir sakınca görmüyorum. 2005 yılı Mayıs ayında yapılan MYK toplantısında sırf ’MHP’nin AB politikalarına getirdiğim eleştiri ve parti içinde delege ve üyelerimizin talepleriyle ortaya çıkan Olağanüstü Kurultay taleplerine karşı gösterilen hoşgörüsüzlüğün partiye zarar verebileceği endişelerimi dile getirişim’ adeta şahsımın partiden uzaklaştırılması için bir sürecin fitilini ateşledi. Üyesi olduğum MYK toplantısına çağrılmadığım gibi Bilim ve Teknoloji komisyonundaki başkanlık görevime son verildi. Bugünden itibaren Büyük Birlik Partisi çatısı altında, sayın Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte aziz milletimize hizmete devam kararı verdim. Amacımız Yüce Atatürk’ün tanımladığı Türk Milliyetçiliği doğrultusunda Milletimizin vatan ve bayrak birliğini korumak aziz Türkiye’mizi en kısa zamanda çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious