Yazıcıoğlu vatandaşı uyardı

Yazıcıoğlu vatandaşı uyardı .11868
  • Giriş : 28.10.2007 / 16:31:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin provokasyonlara açık bir noktaya geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazıcıoğlu, ''Teröre karşı tepkilerimizi ifade ederken gösterdiğimiz duyarlılık, kesinlikle kardeşlik duygumuzu bozacak bir provokasyona meydan vermemelidir'' dedi

Yazıcıoğlu, Birlik Akademisi'nce TOBB konferans Salonu'nda düzenlenen ''Nasıl Bir Anayasa'' konulu panelin açılışında konuştu.

Ülkenin içinde bulunduğu güvenlik sorununun, diğer gündem maddelerini geride bıraktığını ifade eden Yazıcıoğlu, büyük devlet olmanın gereğinin, tüm sorunlara eş zamanlı olarak çözüm üretebilmekten geçtiğini belirtti.

Mevcut anayasanın antidemokratik ve topluma dayatılmış bir anayasa olduğunu ileri süren Yazıcıoğlu, yeni anayasanın tüm kesimlerin onayını yansıtan, demokratik bir nitelik taşıması gerektiğini savundu. Yazıcıoğlu, yeni anayasayla ilgili ''kırmızı çizgileri'' bulunduğunu ifade ederek, ''Bu anayasa değiştirilirken kırmızı çizgimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, devletin dili, ülkenin ortak milli kimliği ve hukukun üstünlüğüdür'' dedi.

TERÖRLE MÜCADELE

Son günlerde yaşanan terör saldırılarına da değinen Yazıcıoğlu, ''Bu terör saldırıları zannedildiği gibi içerden değil, emperyalist güçlerin Büyük Orta Doğu Projesi adı altında oluşturduğu, sürdürdüğü bir savaşın parçasıdır'' diye konuştu.

Yazıcıoğlu, terör örgütü PKK'nın, ''emperyalist güçlerin amaçlarına ulaşmakta kullandıkları bir oyuncak olduğunu'' ifade ederek, devletin terörle mücadele konseptini derhal değiştirmesi, daha etkin ve vurucu bir politika benimsemesi gerektiğini söyledi.

Terörle mücadele ederken içerde birliğin bozulmamasının önemini vurgulayan Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

''Vatandaşımızı terör örgütünden ayıracak, terör örgütüne karşı en amansız ve en kararlı mücadeleyi yaparken öbür taraftan vatandaşı doğulusu, batılısı kuzeylisi güneylisiyle bağrına basacak, koruyacak bir devlet kararlılığı ortaya koymak zorundayız. Teröre karşı tepkilerimizi ifade ederken gösterdiğimiz duyarlılık, kesinlikle kardeşlik duygumuzu bozacak bir provokasyona meydan vermemelidir. Provokasyonlara çok açık bir noktaya geldik. Böylesi bir noktada provokatörler şuurludur, provokasyona gelen kitleler şuursuzdur. Şuurlu hareket eden provokatör, sadece fitili ateşler ve ortadan kaybolur. Türkiye'nin yağmur gibi bir milli birlik rahmetine ihtiyacı var. Hepimizin teröre karşı reflekslerini bir yağmur gibi ülkemizin üzerine yağdırmamız gerekiyor. Ama bu kesinlik, sele dönüşüp etrafını yıkarak giden bir afet olmamalıdır. Etrafını yıkarak giden, sağına soluna zarar vererek giden bir tepki teröre karşı tepki olmaz, vatana karşı bir ihanet olur. Buna asla geçit vermemeliyiz''

Yazıcıoğlu, emperyalist güçlerin zamanında 'kargaşa devam etsin' diye sınırı yanlış çizdiğini savunarak, ''Burada sınır yanlış çizilmiştir. Bu yanlış çizilen sınırın düzeltilmesi, Irak'ın ve Türkiye'nin birlikte menfaatinedir'' dedi. Muhsin Yazıcıoğlu, ''Türk Silahlı Kuvvetleri önüne Gabbar Dağı'nı alarak değil, Gabbar'a sırtını dayayarak bu mücadeleyi yapacaktır. Bunun için de mutlaka düzlüğe inmeli Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenliğimizi sağlayacak bu sınırı yeniden çizmelidir. Burada Türk Devleti, kararlılık göstermelidir. Diplomasiyle yapılıyorsa onunla, yapamıyorsa kuvvet kullanarak bunu mutlaka yapmalıdır'' diye konuştu. Terörle Mücadele Yasasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini de belirten Yazıcıoğlu, terör suçluları için de idam cezası getirilmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious