Yazıcıoğlu'ndan meclisteki 'sıra' sistemine tepki!

Yazıcıoğlu'ndan meclisteki 'sıra' sistemine tepki! .14111
  • Giriş : 04.12.2007 / 15:33:00

Yazıcıoğlu, 2008 yılı bütçesinin görüşmeleri sırasında kendisine konuşma hakkı verilmediğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazıcıoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 2008 yılı bütçesi üzerinde konuşma yapmak için talepte bulunduğunda, ''Konuşmak istiyorsan gece geleceksin, sıraya gireceksin, sıra alacaksın'' denildiğini ileri sürerek, siyasi partilerin, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olmasına rağmen, Meclis'te siyasi partilerin değil, grupların demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunu söyledi.

Muhsin Yazıcıoğlu, Genel Kurulda, gruplara olduğu gibi siyasi partilerin genel başkanlarına da söz hakkı verilmesini içeren İçtüzük değişikliği talebinin olduğunu anımsattı. Bu talebinin henüz görüşülmediğini belirten Yazıcıoğlu, ''Burada konuşmaktan kime ne zarar gelmiş olacak?'' dedi.

Yazıcıoğlu, partilere 5 dakikalık konuşma hakkını vermeyenlerin, adaleti başka alanlarda sağlayamayacağını belirtti.

-''DEVLETE KURŞUN SIKANA DEĞİL...''-

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, emeklinin, çiftçinin, esnafın ve işçinin çok zor durumda olduğunu ifade ederek, ''Türkiye, tarımda geçmişte kendi kendisine yeten 7 ülke iken, bugün gıdayı ithal eder hale gelmiştir'' diye konuştu.

Gübreye, mazota ve ilaca mutlaka KDV indirimi yapılması gerektiğini bildiren Yazıcıoğlu, sanayide olduğu gibi tarımda da elektrik indiriminin sağlanmasını istedi.

Yazıcıoğlu, ara eleman ihtiyacını karşılayacak meslek liseleri ve yüksekokulların desteklenmesini de isteyerek, üniversite öğrencilerine kredi geri ödemelerini mezun olduktan 2 yıl sonra değil, sigortalı iş bulduktan 2 yıl sonra geri ödeme imkanı getirilmesi talebinde bulundu.

Gençlere faizsiz evlilik kredisi verilmesini, harcını yatırmadığı ya da başka bir sebeple okuldan atılan üniversite öğrencileri için af çıkartılmasını isteyen Muhsin Yazıcıoğlu, ''Devlete kurşun sıkan, terör belasıyla ülkemizi kana ve gözyaşına boğan kişilere af istemiyorum, 'okumak istiyorum, eğitimime devam etmek istiyorum' diyenlere af istiyorum'' dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious