Yazıcıoğlu'ndan öğrenci affı için önerge

Yazıcıoğlu'ndan öğrenci affı için önerge.16257
  • Giriş : 06.10.2007 / 20:07:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu, üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere yönelik af yasası önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklifinin gerekçesinde, "Ekonomik şartlarda ve nüfusun bu denli yoğun olduğu süreçte Üniversiteye girmenin çok zor olduğu ve üniversitede çocuk okutmanın ne kadar güç olduğu bilinmektedir. Bu madde ile eğitimde çalışmanın ürünü olarak bir kazanım ve umut kapısı görülen üniversiteden her hangi bir sebeple ilişiği kesilen öğrencilerimiz ve onların fedakar ailelerine bir fırsat daha verilmiş olacaktır. Bu sayede sokağa itilen gençlerimiz meydanlardan kurtarılmış, meslek sahibi edilmiş ve maddi kayıpları giderilmiş olacaktır" ifadelerine yer verdi.

Yazıcıoğlu'nun kanun teklifine göre, yükseköğretim kurumlarında, hazırlık ve ara sınıflar dahil bütün sınıflarda ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilerden, 1981 -1982 eğitim-öğretim yılından 2005-2006 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar, her ne sebeple olursa olsun ilişkileri kesilmiş veya kesilme durumuna gelmiş öğrencilere ilişkilerinin kesilmesine sebep olan bütün dersler için öğrencilere devam, iki sınav ve bütünleme hakkı verilecek. Öğrenciler, daha önce başarısız oldukları kaldırılan derslerin yerine kurumlarınca konulacak muadil başka derslerden sınava girecek. Öğrencilerin bu sınavlarda başarılı olmaları halinde öğrenciliğe intibakları yapılır. Öğrenciler, öğrencilik haklarının devamı için yürürlükteki kanun ve kanunlara uygun ilgili mevzuata uymakla yükümlü olacak.

Birinci fıkradaki haklar saklı kalmak kaydıyla, uygulamalı eğitim-öğretim yapan okullardan ayrılan öğrencilere, devam edemedikleri dersler ve uygulamalar için ilgili yükseköğretim kurumunca devam imkânı sağlanır. Bu öğrenciler için yönetmeliklerindeki devam şartını tamamladıktan sonra Kanunun öngördüğü sınav süresi başlar.

Sınıf geçme sistemi uygulayan yükseköğretim kurumlarında en çok üç dersten başarısız olup bir üst sınıfa geçemeyen öğrencilere; üst sınıfa devam etme ve alt sınıfta başarısız oldukları dersler için iki sınav ve bir bütünleme hakkı verilecek. Aamî öğrenim sürelerini doldurdukları için, kurumları ile ilişkileri kesilen öğrencilere; alamadıkları dersler için, bir defaya mahsus olmak üzere devam etme ve sınav hakkı tanınacak.

Sınavlara girecek öğrencilerin hakları, hukuk dışı herhangi bir sebeple engellenemeyecek. Aynı haklardan lisansüstü eğitim gören öğrenciler de yararlanabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious