Yazıcıoğlu'ndan Sezer'e: 'Geç kalmış açıklama'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in erken seçim açıklamalarını daha erken yapması gerektiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ordu'nun Ünye ilçesine gelen Muhsin Yazıcıoğlu, Kaymakam Selim Çapar'ı ardından da Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu'nu ziyaret etti. Muhsin Yazıcıoğlu burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak "Bizim için kişilerin değil sistemin önemi vardır. Türkiye'de siyaset demokratik değildir, öncelikle buna çözüm bulmak gerekir. BBP olarak hedefimiz delege sistemini demokratik zemine oturtacak, milletvekili seçimleri ile diğer seçimlerde ön seçim kurumunu geliştirecek ve aday belirlenmesini tabana yayabilecek bir demokratik siyasi partiler kanunu oluşturmaktır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kendisini ziyaret eden muhalefet partileri aracılığıyla erken seçim mesajları vermesini de değerlendiren BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, "Sayın Sezer'in böyle bir düşüncesi vardı mağdem bunu daha erken açıklamalıydı. Geç kalmış bir açıklama." dedi.

Cumhurbaşkanı'nı halkın seçmesi gerektiğini her platformda dile getirdiklerini belirten Muhsin Yazıcıoğlu, iktidar partisinin de ana muhalefet partisinin de bunun için çaba göstermediğini ifade etti. Yazıcıoğlu, AK Parti ve CHP'nin Türkiye'yi iki partili sisteme taşımak istediğini iddia ederek, "Din ile de din karşıtı olarakta siyaset yapmak doğru değil. Siyaset başka bir zeminde icra edilmelidir." şeklinde konuştu. AK Parti ve CHP'yi samimi bulmadığını vurgulayan Yazıcıoğlu, CHP'nin erken seçim propagandaları yapmasına karşın Meclis'te 4 Kasım 2007'de seçim yapılmasına ilişkin yasaya itiraz etmediklerini hatırlattı.

Muhsin Yazıcıoğlu, 'Seçimde herhangi bir sağ parti ile ittifak yapar mısınız?' sorusuna ise "Biz bu milletin nazarında tertemiz bir partiyiz. Gönüllerde varız, sandıkta yokuz. Gönüllerde var olanı sandığa taşıdığımızda Türkiye'nin en büyük partisi oluruz. Bizim ittifaka ihtiyacımız yok." cevabını verdi.

"Gönüllerde yeri olan partimizin sandığa girmesinin önündeki tek engel psikolojiktir." diyen Yazıcıoğlu şöyle devam etti: "Halka oyunun boşa gitmeyeceğini ve baraj sorunumuzun olmadığını göstermek durumundayız. Halkımız bir çok partiyi geçtiğimiz seçimlerde Meclis dışında bıraktı. Partimiz millete yanlış yapmadı ki elimizde kir yok. Yolsuzluk, şaibe lekesi yok. Neden biz iddialı olmayalım da başka partiler olsun. Gelişme yükselme trendi bakımından en iyi partiyiz. Görevimiz partimizi halkımızla buluşturmak. Bunun içinde çalışıyoruz."

'Rahşan affı' olarak bilinen af kanunu da eleştiren Yazıcıoğlu, suç ve cezanın dengeli olması gerektiğini savundu. Af kanunlarının hukukun kararlarına güvenilmediğini ortaya çıkardığını bildiren Yazıcıoğlu, terörist başı Abdullah Öcalan'ın idam kararının iptal edilmesini hatırlatarak, zamanında idam edilmeyen bölücübaşının bugün İmralı'dan Türkiye'ye tehditler savurduğunu dile getirdi. PKK terör örgütü ile Kürt vatandaşlarını kesinlikle bir tutmadıklarına dikkat çeken Yazıcıoğlu, "Bizim sorunumuz Kürt-Türk değil, PKK'ya yandaşlık edenlerdir. PKK'ya yardım eden kim olursa canına okumalıyız, bu bir devlet bile olabilir." açıklamsını yaptı.

Dokunulmazlıkların mutlaka kaldırılması gerektiğini de söyleyen Muhsin Yazıcıoğlu, milletvekili sıfatı altına girip birçok suç işleyen bazı insanların o parti bu parti gezerek, suçlarını zaman aşımına uğrattıklarını iddia etti.

Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sevdasından da vazgeçmesi gerektiğini söyledi. AB'nin Türkiye'den veremeyeceği birçok ödün istediğini hatırlatan Yazıcıoğlu, Türkiye'nin hedefinin Avrasya ülkeleri ile yeni bir birlik oluşturması gerektiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious