Yazıcıoğlu’nun helikopteri uçmamalıydı

Yazıcıoğlu’nun helikopteri uçmamalıydı.17543
  • Giriş : 10.06.2009 / 21:35:00

Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helkopter kazasıyla ilgili bir pilot ve bir mühendisi dinledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili oluşturulan TBMM Araştırma Komisyonu'da son toplantısında, pek çok uçak kazasında bilirkişilik yaptığı belirtilen, halen de özel bir havayolu şirketinde kaptan pilotluk yapan Fevzi Altunbulak ile kurtarma çalışmalarına katılan Mühendis Necmettin Güneş'i dinledi.

Şok ifadeler

Komisyon üyelerinden edinilen bilgiye göre Altunbulak, “Bu kazada da (Yazıcıoğlu) hava şartları aletle uçmaya uygun değil, görüşle uçacak. Uçsa ayrı, uçmasa ayrı” dedi. Altunbulak, bazı şirketlerin baskısı nedeniyle pilotların resmi uçuş defterine arızaları kaydetmek yerine, uçakların uçuşa devam edebilmesi için bu arızaları “kayıt dışı” bir uçuş defterine yazdıklarını da öne sürdü. Isparta'da yaşanan ve nedeni pilotoj hatası olarak gösterilen kazayı örnek gösteren Altunbulak, “Elektronik kayıtlarına göre o uçak kaza öncesinde değişik noktalardan 89 kez arıza yapmış. Ancak bu arızalar uçuş defterine kaydedilmedi. Çünkü kaydedilmiş olsa o uçağın yeniden uçuşa çıkması mümkün değil. 89 arızaya rağmen pilottan uçuşa devam etmesi istendi.”

Yazıcıoğlu'nun helikopteriyle ilgili son konuşmalar

* Alo iyi çalışmalar. 112 komuta merkezinden arıyorum. Çağlayancerit'te miting vardı Muhsin Yazıcıoğlu için. Helikopterin düştüğü şekilde bir ihbar aldık biz.- Altı yaralı var verdikleri bilgiye göre; ama yeri bildiremiyorlar. Yerköy civarı diyorlar. Şahıslardan bir tanesi. Var mı sizin bilgilerinizde Yerköy?

* Yozgat tarafına kadar gitmiş olmamaları lazım; çünkü o kadar zaman geçmedi.- Telefon numarası mı, verelim. Çekmeyebilir; ama şahıslara biz ulaşamadık. Numarasız aradılar bizi. 0 506 504 39 01 şimdi biz birkaç defa görüştük. Olay gerçek, ama şahıslar bulundukları yerleri bilmiyorlar.

* Evet düştüğü gerçek birkaç ayrı kişi aradı.

* Yerini bilmiyoruz diyorlar Yerköy diye bir şey çıktı ağızlarından sadece. Yanlış anlattılarsa bilmiyorum. Yozgat olamaz; çünkü yeni hareketlenmiş olmaları lazım; çünkü bizim ekibimiz görev alanındaydı. Ekibimiz istasyona döndü biz bu ihbarı aldık. Yani çok ilerlemiş olamazlar..

112 görevlileri ile 155 görevlileri arasındaki bir görüşmede görüşmede de şu diyaloglar yaşanıyor:

* Şu anda tespit edin arıyor tekrar bizi. Görüşmeye devam ediyoruz telefonu kapatmıyoruz, yerin tespit edilmesi için. Telefonunun şarjı bitmek üzereymiş, lütfen acele edin. Tespit edebildiniz mi? Sürekli Yozgat Yerköy diye yeri anlatmaya çalışıyor.

* Tespit edebiliyor musunuz beyefendi? Kapattırmıyoruz özellikle telefonu, yeri tespit edin diye. Ne sormamızı istiyorsunuz başka ne soralım? 14.30'da havalanmış. Helikopterin içinden arıyorlar halen içindelermiş. Erhan Bey diye birinin ismini hatırladı şimdi. Bulabildiniz mi yerini? Diğerleri yaşamıyor diyormuş. Muhsin Bey'le aynı helikopterdeler. Bir tek kendisi canlıymış.

* Alooo... Şarjı bitmek üzereymiş çabuk olun!

* Bulabildiniz mi?

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*