Yazıcıoğlu'nun kızı konuştu!

Yazıcıoğlu'nun kızı konuştu!.29725
  • Giriş : 28.03.2009 / 09:33:00

"Aile geleneğimiz metanet" diyen Yazıcıoğlu'nun kızı Firuze Yazıcıoğlu, babasını Savaş Ay'a anlattı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Firuze Yazıcıoğlu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 20 yaşında Bilkent İşletme Fakültesi öğrencisi kızı. Annesiyle olayı haber alır almaz zaten annesinin doğum yeri olan Kahramanmaraş Göksun ilçesine geldiler. Duydukları derin endişeye rağmen olağanüstü bir soğukkanlılık içinde, sakin ve umutla bekliyorlar müjdeli haberi. Çok uzun konuşuyoruz. Ancak konuşmamızın büyük bölümü yazılmak için değil, dertleşme kabilinden. O nedenle detayları değil gencecik bir kızın sabırla sınavını paylaşıyorum sizinle:

'KARDEŞİMİ GETİRMEDİK'

* En son ne zaman görüştünüz babanızla? Babamın son haftaları çok yoğundu. 4-5 gün seçim gezilerine katılıyor, eve 2 saat uğruyordu arada. Son yüz yüze görüşmemiz kazadan 2 gün önceydi sanırım.

* Ondan sonra telefonla mı konuştunuz? Evet, okul çalışma grubumuzda yeni birkaç kız arkadaşla tanışmıştım. Onları anlattım babama.

* Bilkent İşletme okuyordunuz değil mi? Evet aslında genetik okumak isterken kendimi işletmede buldum. Yurtdışında mastır yapıp, okula hoca olmak, akademik kariyer yapmak amacım.

* Kardeşiniz Furkan gelmedi mi? Ankara'da anneannemin yanında. Yaşlı kadın olduğu için ona söylemiyoruz. Televizyonun fişi filan çekildi, gazeteler verilmiyor, yanında konuşulmuyor. Zaten annem de gelmesini istemedi kardeşimin. Genç çocuktur ve babam gibi onun da gözü karadır. Dağa çıkmaya, kurtarma ekiplerine katılmaya çalışır diye endişelendik.

* Anneniz gibi siz de çok metanetlisiniz. Aile geleneğimiz böyle. İnanıyoruz ki babamız ve diğer arkadaşları o güç şartlarda bile mücadelelerini sürdürüyordur. Vücut direnci yüksektir. Sabrı ise inanılmazdır. Eğer o araçtan bir yerine bir şey olmadan çıkmışsa, mutlaka kendini ve arkadaşlarını kurtaracak bir yöntem bulur.

* Babalar kızlarının kahramanıdır. Sizin için de öyle olmalı. Son derece müşfik, sıcak, adil, merhametli ve açık fikirli bir insandır. Her konuyu her boyutta tartışır, konuşuruz. Özellikle sosyal projelere destek vermem konusunda okulda olsun, gündelik hayatta olsun teşvik eder beni ve kardeşimi. Hayata her konumda hazır ve donanımlı yetişmemizi ister. Eskrim yapmamı, Uzakdoğu savunma sporlarıyla uğraşmamı, ata binmemi benim kadar o da istedi ve yaptım bunları. Kuşak olarak mücadeleci ama ülkesini seven, derdiyle dertlenen bir gençliğin içinden gelmişler. Şimdiki gibi bencil, bireysel gençlik yokmuş onların zamanında. Kavgasız, dövüşsüz bir ülkeden yana koyuyor tavrını hep. Biz de bundan çok etkileniyoruz elbette.

* Şiire, edebiyata düşkünlüğüyle tanıyoruz onu bir de... Benim de edebiyata düşkünlüğüm babamdan geliyor. Ayrıca klasik batı kemanı da çalıyorum. Bunlar babamın desteğiyle olan şeyler. Şimdi bir sınav bu bizim için. Sabrımızı, metanetimizi, olgunluğumuzu sınıyor Rabbimiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*