'Yazıklar olsun“

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Hükümetin istifasını değerlendiren Dışişleri Bakanı Denktaş: “İsimlerini kapkara harflerle tarihe yazdırdılar. Yazıklar olsun“

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Dışişleri Bakanı, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, ortaya çıkan hükümet krizi ile ilgili olarak CTP'ye sert eleştirilerde bulundu. Denktaş, "Eğer bir ortak iseniz, bu ortağın bir tanesi, ortaklık devam ederken sizin milletvekillerinize tekliflerde bulunuyorsa, herhalde birlikte çalışmanın artık bir anlamı kalmazdı. Varolan hükümetten memnun olmayan bir iktidar ortağı, gider adam adam istifasını verir, sonra da başka biriyle yeni bir hükümet kurardı. Ama ülkemize bu yöntemi getirmek suretiyle Kıbrıs Türk siyasi tarihine isimlerini de kapkara harflerle yazdırdılar. Yazıklar olsun" dedi.

"Yeni hükümetin kurulmasına ilişkin herşeyin hazır olduğu ve protokolün, savunulanın aksine milletvekili istifaları gerçekleşmeden imzalandığı" iddiasında bulunan Serdar Denktaş, "Dolayısıyla kimsenin zamanını boş yere çalmaya gerek yoktur. 'Yeniden oturuyorlar da anlaşıyorlar' diye bir yapmacık hareketin içerisine de girmeye gerek yoktur. İmzalamış oldukları protokolü kamuoyuna açıklarlar, tespit ettikleri isimleri cumhurbaşkanına sunarlar ve iki, üç gün içinde yeni hükümet güvenoyu almaya sunulacak duruma gelmiş olur" şeklinde konuştu.

Denktaş, DP'nin bugün öğle saatlerinden itibaren yetkili kurullarını toplayarak durum değerlendirmesi yapacağını da belirterek, "Yara almış bir demokrasi vardır. Halkımız bu süreçte ciddi bir demokrasi sınavı verecektir. Biz de bir muhalefet partisi olarak, üstlendiğimiz yeni misyonla, halkımızın bu demokrasi sınavını başarıyla vermesini sağlamak için var gücümüzle çalışacağız" yorumunda bulundu.

DP'nin yeni süreçte ciddi bir muhalefet ortaya koyacağını, buna ülkenin demokrasisi açısından büyük ihtiyaç olduğunu vurgulayan Denktaş, "Bunu söylerken sert veya yumuşak muhalefetten bahsetmiyorum, ciddi muhalefetten bahsediyorum... Biz, üstümüze düşen görev ne ise onu yapan bir partiyiz, şimdi de görevimiz ciddi bir muhalefet görevi olacak. Bunu da alnımızın akıyla yerine getireceğiz. DP, bu ülkede muhalefetin nasıl yapıldığını gösterecektir, bu anlamda Demokrat Parti'ye büyük görev düşmektedir" şeklinde konuştu.

DP'nin bundan sonra izleyeceği tavrın ne olacağına ilişkin olarak bugün yetkili kurullarında alacağı kararları yarın bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna açıklayacaklarını da bildiren Denktaş, bu arada siyasi partilerle de görüşerek önümüzdeki dönemin stratejisini saptamış olacaklarını kaydetti.

"İSİMLERİNİ KAPKARA HARFLERLE YAZDIRDILAR"

Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş konuşmasını şöyle tamamladı: "Varolan hükümetten memnun olmayan bir iktidar ortağı gider adam adam istifasını verir, sonra da başka biriyle yeni bir hükümet kurardı. Ama ülkemize bu yöntemi getirmek suretiyle Kıbrıs Türk siyasi tarihine isimlerini de kapkara harflerle yazdırdılar. Yazıklar olsun"..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious