Yazıları akıcı bir şekilde tersten okuyabiliyor

  • Giriş : 04.05.2008 / 19:12:00
  • Güncelleme : 04.05.2008 / 18:35:26

Diyarbakır'da 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencicisi Nihal Eryılmaz, bütün yazıları akıcı bir şekilde tersten okuyabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Ahmet Cemil Serhadlı İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Nihal Eryılmaz, 6. sınıfta okuduğu sırada hem okula hem de dershaneye gidip gelirken minibüslerde yaşadığı can sıkıntısını gidermek için iş yerlerinin tabelalarını tersten okumaya başladığını söyledi.

Zamanla tersten okumayı alışkanlık haline getirdiğini ifade eden Eryılmaz, bir süre sonra bu alışkanlığını geliştirdiğini bildirdi.

OKS'ye hazırlandığını ifade eden Eryılmaz, şöyle konuştu:

''4 kardeşiz. Sadece ben tersten okuyabiliyorum. Önce iş yerlerinin tabelalarını, sonra bütün yazıları tersten okumaya başladım. Okulda da arkadaşların arasında önce isimlerimizi tersten söylemeye başladık. Sonra bu tersten okuma ilgimi çekti ve bu konuda kendimi geliştirdim. Okulda ve dershanedeki öğretmen ve arkadaşlarım tersten okuduğumu görünce çok şaşırıyor. Onlar da denemek istiyor, fakat zorlanınca vazgeçiyorlar. Benim için tersten okumak artık zor değil. Çok rahat okuyabiliyorum. Tersten okumak bana keyif veriyor. Tersten okumak derslerimi etkilemiyor. Ders notlarım da çok iyi.''

Güneydoğu Özel Tıp Merkezi'nde Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Ayhan Güler, bu tür eğilimlerin özellikle kız çocuklarında sıkça görüldüğünü, bazen çocukların kendi aralarında yaptıkları konuşmaları 3. şahıslar anlamasın diye bu tür yetenekler geliştirdiklerini söyledi.

Çocukların bu tür yeteneklerini kendi aralarında haberleşmek amacıyla kullandıklarını da belirten Güler, ''Çocuklar bu tür alışkanlıklar edinebilir. Tersten okuma alışkanlığı da yabancı dil öğrenmek gibi bir şeydir. Bu tür yetenekler dersleri olumsuz etkilemez. Düşünme kapasitesini artırır. Gizli konuşma ihtiyacı duyan insanlar böyle yöntemler geliştirir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious