Yazılımcı hangi oyunları oynar?

Yazılımcı hangi oyunları oynar?.5372
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Bilgisayar başında saatler geçiren yazılım uzmanları rahatlamak için neler yapar? Ofisleri nasıldır? Beyinsel yorgunluğu nasıl atar?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ARKAS Holding bünyesindeki Bimar Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş.'nin yazılım uzmanları, masa tenisi, dart, satranç, tavla gibi oyunlar oynayarak ve tavana asılı kum torbalarını yumruklayarak streslerini azaltıyor.

Uluslararası taşımacılık ve liman işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren Arkas Holding'e bağlı Bimar şirketi, geçtiğimiz günlerde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kampusu'nda yer alan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kendi ofisini açtı. Ofiste, acentecilik, liman işletmeciliği, ulaştırma, forwarding, hava kargo, armatörlük ve entegrasyon konularında yazılım üretimi yapılıyor. Urla'da toplam 25 yazılım uzmanının görev yaptığı ofisteki çalışma ortamı klasik ofis ortamından çok uzak. Toplam 520 metrekarelik ofiste, masa tenisi, dart, satranç, tavla, kum torbası çalışanların streslerini atmalarına yardımcı oluyor. Bimar Bilgi İşlem Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Hakan Erdem, sadece üretim odaklı düşünmediklerini belirterek, “Fiziksel yorgunluğu yatarak, uyayarak gidermek mümkün. Ancak beyin yorgunluğu çok farklı. Özellikle yazılım üretiminde konsantrasyon çok farklı. Yazılım üretmede beyinle çalışırken en önemli unsurlardan biri beyni rahatlatmak. Çalışanlara rahat bir ortam sunmaya çalıştık. Dart, masa tenisi, kum torbası, tavla, satranç koyduk” dedi.
Ofisin yapılanmasını tamamladıktan sonra Arkas yöneticileri ile birlikte gezerken stres atmaya yarayacak çeşitli oyunları koyma düşüncesinin ortaya çıktığını anlatan Erdem şöyle devam etti:
“Ofisi gezerken sadece üretim odaklı düşündüğümüzü gördük. Böyle bir çalışma ortamını hiçbir yerden örnek almadık. Tamamen kendi içimizde üretilen bir fikir. Arkadaşlarımızdan da bu şekilde talepler geldi. Biz de bu talepleri değerlendirdik.”
Şehir merkezinden, gürültüden uzak bir ofiste çalışan yazılım uzmanları da bu çalışma ortamından gayet memnun. Kendileri için hazırlanan ortamda oynadıkları oyunlarla ve kum torbasıyla stres atıyor. Yazılımcılar, masa tenisi, satranç, tavlayı daha çok öğle saatlerinde, yemek molalarında, dart ve kum torbasını da masa başında sıkıldıkları an tercih ediyor. Hatta dart oynarken çeşitli iddialara da giriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious