Yazılımcı uzmanı yetiştirilecek

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Microsoft, Netron, Yenibiriş ve Hürriyet İK işbirliği ile gerçekleştirilecek ''Yazılımcı Fabrikası'' (Devoloper Factory) Projesi kapsamında yazılım uzmanı yetiştirilmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

''Türkiye bilişimle kalkınıyor'' hedefi doğrultusunda yaptıkları çalışmalara değinen Arkan, bu konuda özel sektöre büyük görevler düştüğünün altını çizdi.

Dünyadaki ve Türkiye'deki bilişim işgücü açığı konusunda bilgi veren Arkan, AB'de bu açığın 10 milyonları bulduğunu ifade ederek, Türkiye'nin genç nüfusu ile Avrupa'nın bu açığını kapatabileceğini kaydetti.

Üniversitelerin bu konuda işe hazır eleman yetiştiremediğini savunan Arkan, Yazılımcı Fabrikası Projesi ile işe hazır eleman yetiştireceklerini anlattı.

Yenibiriş Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu da, istihdam konusunda bilişim sektörünün önemli bir fırsat sunduğunu belirterek, her yıl üniversitelerden 240 bin gencin mezun olduğunu anımsattı.

Kılıçlıoğlu, özellikle bilişim sektöründe uzmanlaşmış aday bulmakta zorlandıklarını dile getirdi.

Netron Teknoloji Genel Müdürü Murat Öztezel de, bilişimin bütün sektörlerin ''yağlama'' mekanizması olduğunu belirterek, sektörlerin bilişimsiz, yavaş ve sorunlu olacağını anlattı.

Yazılımı ise reel sektörün ''kılığı-kıyafeti'' olarak tanımlayan Öztezel, ''Bilişim bizim için en büyük fırsat. Yazılımcı fabrikası için akıl, beceri ve uğraş gerekiyor. Biz de bu projeyi katma değerli insan fabrikası olarak değerlendiriyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious