Yazın hafif gıdalar tüketin

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Yaz mevsiminde bilinçsiz beslenme, vücudun sıvı kaybı ve aşırıcı sıcaklıklar bir çok hastalığa davetiye çıkartabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Besin yoluyla gelen rahatsızlıkların ’mikropların sıcakta daha hızlı üremesi nedeniyle’ yazın artığını belirten uzmanlar, alınabilecek önlemleri; ”Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarının soyularak, soyulmayanların ise iyice yıkanarak yenmesi, çiğ veya az pişmiş et yememek, genel temizlik kurallarına uymak ve hafif yiyecekleri tercih etmek” şeklinde sıralıyor.

Sıcak havanın ve nemin kalp, astım, bronşit ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları bulunanları daha fazla etkilediğini belirten uzmanlar, bu tür rahatsızlıkları bulunanların özellikle güneşin en etkili olduğu dönemlerde dışarı çıkmamaya dikkat etmeleri gerektiğine vurgu yapıyor.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Diren, yazın sıvı gıdaların daha fazla alınmasını, özellikle hafif, sindirimi kolay, sindirim sistemini zorlamayacak yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Dr. Diren, ”Yazın özellikle hafif yemekler ve sebze türü yiyecekleri tavsiye ediyoruz. Tabi bunları yaparken ana gıdalarımız olan su, karbonhidrat ve yağ dengesinin iyi ayarlanması gerekiyor. Öncelikle, yazın aldığımız kalori miktarını azaltmamız lazım.” dedi.

Yazın terlemeye bağlı olarak çok fazla sıvı kaybı yaşandığını belirten Diren, vücudun sıvı kaybının yerine konması için de yazın daha fazla sıvı alınması gerektiğini dile getirdi.


Diren, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmenin bedenin sıvı ve mineral ihtiyacını daha rahat karşılamada fayda sağlayacağını söyledi. Ana öğün yerine öğünleri artırıp az yeme önerisinde bulunan Diren, çok yağlı ve salçalı yiyecekler yerine, sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmenin daha sağlıklı olacağını ifade etti.

Yaz beslenmelerin de temizliğe çok fazla dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Diren, ”Çünkü, enfeksiyon riskleri sıcak ortamlarda daha fazladır. Özellikle bağırsak enfeksiyonları daha kolay bulaşabilir. Sebze meyveler direkt doğadan gelen gıdalar olduğu için temizliğe daha fazla dikkat etmemiz lazım. Yine bu mevsimde balık ve tavuk hızlı bir şekilde bozulabileceği için bunlarda da daha dikkatli olmak gerekiyor. Kaynağını bilmediğimiz suları kesinlikle tüketmemeliyiz. Yazın yeraltındaki su miktarı azaldığı için sudaki yoğunluklar değişir ve eğer bir kirlilik kaynağı varsa oradaki bakteri yoğunluğu da daha fazla oluyor.” diye konuştu.

Hijyene dikkat etmeme ve mevsim gıdalarının düzensiz tüketiminden dolayı yaz aylarında özellikle ishal vakaların da artış yaşandığına dikkat çeken Diren, bu tür durumlarda vücudun su ve tuz kaybının telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Diren, ishalli bir hastanın su ya da sulu gıdaları kısıtlamasının son derece yanlış olduğunu, tersine su ve tuz alımının artırılması gerektiğini kaydetti.

GÜNEŞ ÇARPMALARINA DİKKAT

Dr. Diren, yazın özellikle güneşin en etkili olduğu saatlerde güneş altında fazla kalınmaması gerektiğine dikkat çekti. Diren, dışarıda ya da güneş altında uzun süre kalmak sorunda olan insanların; uzun kollu, bol, açık renkli ve terletmeyen giysileri tercih etmelerini gerektiğini söyledi. Yaşlıların ve çocukların özellikle güneş altında fazla kalmamaları tavsiyesinde bulunan Diren, ”Eğer güneşte çalışılması gerekiyorsa, saatlerine dikkat edilmeli. Sık sık ara verilmeli ve güneş ışınlarının dik alındığı saatlerde daha dikkatli olunmalı. Sıcaktan korunmak için bir şemsiyeyle baş kısmının korunması ya da ince kıyafetler giyilerek gölge yerlerden yürünmesi gerekiyor. Denize girerken de aynı şekilde koruyucu giysiler ve kremler kullanmakta fayda var.” diye konuştu.

Diren, güneş çarpması durumunda yapılacak ilk işin; hastayı serin bir yere almak, hemen sıvı kaybını karşılamak ve bu önlemlerle beraber de mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious