Yazın kızartma,kansere davetiye!

Yazın kızartma,kansere davetiye!.9386
  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Yaz mevsiminde ağır yemekler yerine hafif gıdalar tüketilmesinin sağlık açısından yararlı olduğu biliniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketici Hakları Koruma Derneği Samsun Şube Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Emin Dinçağ, kızarmış yemeklerin kansere neden olabileceği uyarısında bulundu.
Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Emin Dinçağ, yüksek sıcaklıkta yapılan kızartma türü yemekler, kahvaltılık gevrekler, cipsler ve kızarmış ekmeklerde yüksek oranda akrilamidin olduğunu söyleyerek, bu tür gıdaların sık sık tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Kızaran yiyeceklerde önemli miktarlarda akrilamid oluştuğunu ve bunun Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından da potansiyel kanserojen maddeler arasında kabul edildiğini vurgulayan Dinçağ, akrilamidin şekerle proteinin yüksek ısıda reaksiyona girmesiyle oluştuğunu kaydetti. Yüksek sıcaklıkta pişirilip tüketilen kızartma türlerinin sıklıkla tüketilmemesi gerektiğinin altını çizen halk sağlığı uzmanı, "Toplumun bu konuda bilinçlenmesi lazım. Henüz yürürlükteki mevzuata göre akrilamidle ilgili bir hüküm bulunmayan ülkemizde, kamuoyu baskısı ve elde edilecek bilimsel bilgilerle toplum sağlığı açısından gereken önlemin alınması gerekecektir. Gıda maddelerinin üzerine ne kadar akrilamid içerdiğinin yazılması lazım. Bu konuda Avrupa Tüketicisi Bürosu'nun internet sitesinde tüm bilgiler mevcuttur." diye konuştu.

Diyetisyen Uzmanı Hale Öztürk ise kızartma türü gıdaların haftada bir kez tüketilmesinin riski ortadan kaldıracağına değindi. Her türlü gıdanın fazlasının zarar olduğunu hatırlatan Öztürk, "Yenilen her yemeğin içerisinde mutlaka vücuda zararlı bir besin vardır. Ama bunların bilinçli ve dengeli beslenmeyle kontrol altına alabiliriz. Kızartmalar, yüksek ısıda piştikleri için akrilamid bakımından zenginleşiyor. Bu element kanser yapıcı madde taşıdığından sık sık tüketilmesi hastalığa davetiye çıkarır. Onun için belli aralıklarla yenmesi daha faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious