Yazın neden bitkinleşiyoruz?

Yazın neden bitkinleşiyoruz?.11618
  • Giriş : 16.06.2009 / 09:57:00

Yaz aylarının, güneş çarpmasından sonra, görülen en büyük sağlık sorunlarının başında 'bitkinlik' geliyor. Havalar ısındıkça hayat çekilmez oluyor. Peki ama neden?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sıcak çarpması şikayetinin, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan ciddi sağlık problemlerinden biri olduğunu belirten uzmanlar, "Sıcak hava sadece dışarıda değil kapalı mekanlarda da rahatsızlıklara yolaçabiliyor" uyarısında bulunuyor.

Bursa Özel Hayat Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ahmet Özkul, sıcak çarpmaları ya da sıcak bitkinliği şikayetinin daha çok yaşlı, evinden dışarı çıkmayan kişilerle ayakkabı atölyesi, dikimevi gibi yerlerde çalışan, uzun süre sıcak ortamlarda kalan kişilerde görüldüğünü kaydetti.

Bu durumun çalışan kişilerde dikkat eksikliğine yol açtığını anlatan Özkul, "Yaşanan dikkat eksikliği nedeniyle iş kazaları meydana gelebiliyor. Örneğin, bize makineye elini kaptırmış bir işçi getirildiğinde, kaldığı ortamı araştırdığımızda havasız bir ortamda çalıştığını ve bunun dikkatini dağıttığını tespit ediyoruz. Trafik Kazası, darp ya da iş kazasından yaz aylarında gelen kişilerin, nasıl ortamlarda kaldıklarını sorduğumuzda genelde kapalı ve havasız mekanlarda olduklarını tespit ediyoruz. Bu çok ciddi iş kazaları ve trafik kazalarına ya da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Sıcak bitkinliği, tencerenin içindeki haşlanmış sebze gibi bir durumu ortaya koyuyor. Yani insanlar 'buğulama' gibi olabiliyor. Bu tür ortamlar, ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Yaşlı, yatalak ve çocuklarda, kalp krizi, beyin kanaması, tansiyon sorunu, şeker hastalarında bayılma, böbrek hastalarında ciddi sıvı ve tuz kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle kapalı ortamların sık sık havalandırılması ve hava sirkülasyonunun sağlanması gerekir. Sıocak havalara dikkat etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*