Yazıoğlu: 'MHP ile CHP birleşsin'

Yazıoğlu: 'MHP ile CHP birleşsin'.7239
  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, MHP ile CHP'nin fikir ve ideolojelerinde fark kalmadığını savunarak, iki partinin birleşmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yazıcıoğlu, siyasi partilerin tepkiler üzerine oluşmayacaklarını ve o tepkinin karşılığı ortaya çıkan partilerin ise konjonktürel olacaklarını söyledi. İktidara tepki üzerine ittifak yapmak ve bununla sınırla siyaset anlayışının Türkiye'nin sorunlarını çözmeyeceğini söyleyen Yazıcıoğlu, Türkiye'nin sorunlarının giderek ağırlaştığını, bunun sorumlusunun da bugüne kadar iktidar olanlar ve iktidar partisinin olduğunu söyledi.

Türkiye'nin sorunlarına çözüm isteyenlerin millete fikirlerini açık şekilde söylemeleri gerektiğini ve ülke insanını aldatmamaları gerektiğini ifade eden Yazıcıoğlu, "Önce sağa sonra sola, sonra önüne, her tarafa dön, dön babam dön diyerek siyaset anlayışı Türkiye'yi bu noktaya getirdi. Siyasetçilerin durduğu yer belli olmalıdır. Siyasetçilerin fikirleri açık olmalıdır. Siyasilerin hedefleri belli olmalıdır, tepkileri ve talepleri açık olmalıdır, şeffaf olmalıdır." dedi.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu siyaset anlayışının ilkeli, tutarlı, milletin değerlerine, geçmişine ve geleceğine sahip çıkan bir anlayış olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, Türkiye'de siyasetin dışarlarda, üstlerde, derinlerde ve biryerlerde kurgulandığını, siyasi partilerin figüran gibi kullanıldıklarını söyledi.

BBP lideri Yazıcıoğlu, "Her dönemde sahnede perde bir açılıyor. Vatandaş bir tiyatro seyrediyor, perde kapanıyor. Tekrar bayatlamış senaryolar tekrar tekrar sadece aktörler değiştirilerek yeniden uygulanıyor. Vatandaşın bir tiyatro seyrettiğini, perdenin kapandığını, tekrar bayatlamış senaryoların köstümler değiştirilerek tekrar uygulanmaktadır." dedi.

MHP ile CHP arasındaki yakınlığı ise Yazıcıoğlu, şöyle değerlendirdi: "Maşallah arada hiçbir çizgi farkı kalmadığına göre, gerçekten ideolojilerinizde ve fikirlerinizde de fark kalmadığına göre, niye ayrı gayrısınız ki? Birleşseniz daha iyi olur. Çok daha sağlam bir yol arkadaşlığı yapmış olursunuz."

Yazıcıoğlu, iki parti yetkilerinin açıklamalarının iktidarın alternatifisiz olduğunu gösterme gayreti ile yapılıyorsa bunun tutmayacağını söyledi. Vatandaşın tepkisinin siyasetteki çürümüşlüğe karşı olduğunu vurgulayan Yazıcıoğlu, mevcut iktidarın tutarsızlığı, dış odaklara karşı teslimiyetçi yaklaşımlarına toplumda tepki duyuluyorsa, dünün teslimiyetçilerine de prim vermeyeceğini kaydetti. Taban ile tavan arasındaki çelişkilerin siyasetteki yeni açılımlara yer açacağını ifade eden Yazıcıoğlu, ortaya konulan balayı ve sözleşme yaklaşımların taban ve tavan arasındaki çelişkiyi ortaya çıkaracağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious