YDÜ tıp fakültesi Rumları rahatsız ediyor

YDÜ tıp fakültesi Rumları rahatsız ediyor.15496
  • Giriş : 04.02.2008 / 18:37:00

KKTC'deki Yakın Doğu Üniversitesinde (YDÜ) temeli atılan tıp fakültesi, Rumları hem endişelendiriyor hem de rahatsız ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güney Kıbrıs'ta tıp fakültesi yokken KKTC'de bu yönde atılan adımlardan rahatsız olan Rum sağlık çevreleri, bir an önce Rum tarafında Tıp fakültesi açılması için siyasi irade gösterilmesini istiyor.

Rum Haravgi gazetesinde dün çıkan bir yazıda, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkeler arasında sadece Güney Kıbrıs'ta tıp fakültesi bulunmadığına işaret edilerek, tıp fakültesi açılmasına ''işsiz doktor ordusu yaratacağı'' gerekçesiyle karşı çıkan Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos eleştirildi.

Kıbrıs Rum Doktorlar Derneği (BİS) Başkanı Andreas Dimitriu, yaptığı açıklamada, Avrupa'da tıp fakültesine sahip olmayan tek ülkenin Güney Kıbrıs olduğunu ifade ederek, KKTC'de tıp fakültesi kurulmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Dimitriu, seçilecek olan yeni Rum liderinin, KKTC'de tıp fakültesi açılmadan, Rum tarafında 2009'da tıp fakültesinin ilk öğrencilerine kapısını açacak adımları atmasının şart olduğunu kaydetti.

Rum Devlet Doktorları Sendika Başkanı Stavros Stavru da, Rum hükümet yetkililerinin, ''tıp fakültesinin işsiz doktor ordusu yaratacağı ve Güney Kıbrıs'ta eğitim hastanesinin bulunmadığı'' açıklamalarının, ''ucuz mazeretler'' olduğunu belirterek, tıp fakültesi konusunda siyasi irade bulunmadığını söyledi.

Stavru, Güney Kıbrıs'ta tıp fakültesi kurulmadığı sürece, ülkede tıbbın aşama katedip gelişemeyeceğini ifade etti.

Komünist AKEL partisi de, Güney Kıbrıs'ta bir tıp fakültesinin kurulmasının şart olduğunu açıkladı.

Rum Meclis Başkanı, AKEL Genel Sekreteri ve ''başkan'' adayı Dimitris Hristofyas, ''tıbbın sürekli ilerlemesini, araştırma, eğitim ve sağlıktaki gelişmeyi getirecek temel unsur olan tıp fakültesinin bir an önce kurulması için yükümlülük üstlendiğini'' bildirdi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious