Yedi ayda beşinci çete ZAMAN

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Türkiye, birbiri ardına ortaya çıkarılan ve üyeleri arasında asker, emniyetçi ve mafya mensuplarının bulunduğu çeteleri tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çek-senet tahsilatı, şantaj ve faili meçhul pek çok cinayeti gerçekleştirmekle suçlanan suç örgütlerinin ülkeyi kaosa sürükleyecek sansasyonel eylemler hazırlığında olması olayı yeni bir boyuta taşıyor. Emniyet yetkilileri, çökertilen 5 çetenin dışında hücre tipi yapılanan pek çok çete bulunduğunu söylüyor. Susurluk kazasının ardından gündemi uzun süre meşgul eden ‘derin devlet' yapılanmasının yeni bir versiyonu ile karşı karşıya olunduğu savunuluyor.

9 Kasım 2005'te Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yaşanan bombalama eylemi, yakın dönemdeki çete faaliyetlerinin miladı kabul ediliyor. PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a yönelik saldırının faili iki astsubay, terör ve çete suçundan yargılanıyor. İllegal örgütün, PKK'nın yeniden güç kazanması için bombalama eylemleri gerçekleştirdiği iddia edilmişti. Yine Bursa'da Jandarma Alay Komutanı Albay Aydın Yeşil'in görevini noktalaması ile sonuçlanan operasyonda, PKK'ya finans desteği sağlayan bir çete çökertildi, 29 kişi tutuklandı.

Şubat 2006'da ‘Sauna Çetesi' ortaya çıkarıldı. Üyelerinin bakanlar hakkında istihbarat topladığı ve siyasetçilere yönelik şantaj CD'leri hazırladığı gündeme geldi. Eski Emniyet Genel Müdür Vekili Ertuğrul Çakır ve Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Yüzbaşı Nuri Bozkır tutuklandı. 17 Mayıs 2006'da ise Alparslan Arslan, Danıştay'a silahlı saldırı düzenledi. Birlikte hareket ettiği kişilerin, Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atan kişiler olduğu tespit edildi. Telefon kayıtlarından eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin ismine ulaşıldı. Tekin'i, Susurluk hükümlüsü İbrahim Şahin ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'le aynı karede gösteren fotoğraflar basına yansıdı. Önceki gün de Ankara Eryaman’da muvazzaf ve emekli bazı askerlerin üye olduğu Atabeyler Çetesi yakalandı. Cephanelik gibi evde çok sayıda patlayıcı ele geçirildi.

Eryaman’da bir evde yakalanan asker zanlılar Merkez Komutanlığı’na teslim edilmeden önce Terörle Mücadele Şubesi’nde mülakat yapıldı. Mülakatın kameraya kaydedildiği ve Merkez Komutanlığı’na gönderildiği öğrenildi. Merkez Komutanlığı’na teslim edilen gözaltındaki askerlerin, evde bulunan plastik patlayıcılar, TNT kalıpları, silahlar, bomba düzenekleri ve krokiler için, “Bu malzemeleri senaryo gereği yaptığımız eğitim amaçlı tatbikat için bulunduruyorduk. Görevimiz gereği bu tür hayali senaryolar üretip eğitim tatbikatları gerçekleştiririz. Gerçek olmayan senaryolar üzerine kurulan eğitim tatbikatları şehir merkezlerinde (emin evlerde) gerçekleşir. Senaryo gereği biz de Eryaman’daki emin evde eğitim tatbikatı yapıyorduk. Tatbikat sonunda kroki vb. belgeleri imha etmemiz gerekiyordu. Bunu yapacağımız sırada polis baskın yaptı. Gayri Nizami Harp kursundaki hayali senaryodaki çalışma grubuna ‘Atabeyler Gerillaları’ kod adını verdik. Bu çalışma grubuna ait flama ve yemin de ismi gibi hayaliydi.” dedikleri belirtiliyor.

Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli subaylardan oluşan grubun hücre evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda kroki bulundu. Ajanda içindeki krokilerden birinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Keçiören’deki evine giden yol detaylı olarak gösteriliyor. İrfan Baştuğ Caddesi esas alınarak çizilen krokide Erdoğan’ın evinin bulunduğu yer bir okla çıkılarak, karşısına “Cadde” ve ‘2. Boğuma’ ifadeleri yazılmış. Bir başka krokide ise Başbakan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun evleri ile Zapsu ailesine ait BİM marketlerden bazılarının yerlerinin gösterildiği belirlendi. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’na ait bazı dokümanların da bulunduğu aramalarda Yunus Akkaya adına düzenlenmiş kartlar bulundu.

Atabeyler grubunun ikinci hedefinin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olduğu öne sürülüyor. Atabeyler grubuna ait Eryaman’daki evlerde yapılan aramalarda, Abdullah Gül’e ait çok sayıda fotoğraf ve ayrıntılı bilgiye rastlandı. Operasyonda, uzaktan kumandayla ve zaman ayarıyla patlatılmaya hazır 4 adet C-4 bombanın yanı sıra uzaktan kumandalı 90 bomba yapımına yetecek kadar patlayıcı ele geçirilmişti.

Cephanelik evlerde Lancer bombaları, MKE bombaları ve tabancalar da bulundu. Patlayıcıların mıknatıslı olduğu belirtilirken, bomba uzmanları, mıknatıslı bombaların çoğunlukla araçların altlarına yerleştirilerek patlatıldığına dikkat çekiyor.

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın haberine göre zanlıların, bir siyasetçi dışında, bir bakanın oğlu ve ünlü bir şovmene yönelik eylem hazırlığı içinde oldukları iddia edildi. Gözaltına alınan kişilerden esnaf olduğu belirtilen Y.A.'nın ise “söz konusu kişilere finansörlük ettiğinin belirlendiği” bildirildi. Y.A.'nın 20 adet kısa metrajlı telsiz aldığı, bu telsizlerden 10'unun polis tarafından ele geçirildiği, diğer 10'unun kayıp olduğu belirtildi. Bu kişinin ayrıca “Ulus'tan çok sayıda köstekli saat aldığı, saatlerin zaman ayarlı patlayıcılarda kullanıldığının da sorgulamalarda ortaya çıktığı” ifade edildi. Gözaltına alınanlardan birine ait Chrysler marka lüks araca da el konuldu.

Saunacı yüzbaşı, devre arkadaşı

Anka Haber Ajansı’nın haberinde de “Atabeyler Gerilla Örgütü mensubu subayların Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Danışman Cüneyd Zapsu'ya yönelik saldırı planladıklarını inkar etmedikleri” ifade edildi. Anka’nın haberinde, Genelkurmay'da gözaltındaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Pilot Yüzbaşı E.T.'nin, Sauna Çetesi'nde gruba askeri eğitim verdiği gerekçesiyle tutuklanan Yüzbaşı Nuri Bozkır ile de devre arkadaşı olduğu ve beraber görev yaptıkları kaydedildi. Soruşturmanın askerlerle ilgili kısmını Genelkurmay Askeri Savcısı, sivillerle ilgili bölümünü ise Ankara Ağır Ceza Cumhuriyet Savcısı Dilaver Kahveci yürütüyor. Sorguları süren subayların, Sauna Çetesi’nde olduğu gibi Genelkurmay Askerî Mahkemesi’nde yürütülmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious