Yedi hastalığa yol açan genler bulundu

Yedi hastalığa yol açan genler bulundu.11363
  • Giriş : 07.06.2007 / 22:20:00

İngiliz bilimadamları yaygın olarak görülen yedi kalıtsal hastalığa yol açan genleri buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gen biliminde devrim olarak nitelendirilen araştırma, manik depresif psikozdan kalp hastalıklarına kadar pek çok hastalıkta yeni tedavi yöntemlerinin bulunmasını sağlayacak.

Oxford Üniversitesi öncülüğünde 2 yıl süren ve genetik alanında bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışma kapsamında, 17 bin kişiden DNA ve kan örnekleri alındı.

Alınan örnekler bozuk ya da mutasyona uğramış genleri diğerlerinden ayırabilen "DNA çipleri"yle incelendi.

İncelenen DNA örneklerinde kişinin ileriki dönemde belirli bir hastalığa yakalanma riskini artıran genler ve mutasyonlar belirlendi.

Bu sayede hangi genlerin hangi hastalıklara yol açtığı ortaya konuldu.

Genleri belirlenen hastalıklar arasında manik depresif psikoz, koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, romatizma, tip 1 ve 2 diyabet ve "kron hastalığı" olarak bilinen bağırsak iltihabı yer alıyor.

Araştırmanın en şaşırtıcı sonuçlarından biri de tip 1 diyabete ve "kron hastalığı" olarak bilinen bağırsak iltihabına yol açan genin aynı gen olması.

200 bilimadamının yaptığı araştırmadan elde edilen bulgular, bu hastalıkların tedavisinde yeni ve kişiye özel tedavi yöntemlerinin önünü açacak.

Bilimadamlarına göre, kişinin belirli bir hastalığa yakalanma riski konusunda daha iyi tahminler yapılabilecek.

Böylece risk grubundaki kişiler daha sık tarama testleri yaptırmaya, yaşam biçimlerini değiştirmeye teşvik edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious