Yeditepe Üniversitesi önünde davul zurnalı protesto

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Yeditepe Üniversitesi'nin yer sorununu çözmek için Bakanlar Kurulu kararıyla evleri kamulaştırılan Kadıköy İnönü Mahallesi Sakinleri, üniversite önünde davul zurnalı eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Burada da slogan atan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu grup polisin müdahalesine gerek kalmadan dağıldı.
Yeditepe Üniversitesi, kamu üniversitelerinin sahip olduğu "kamu yararı için arazi alma hakkı"nı kullanarak bitişiğinde 40 evin bulunduğu 20 bin 533 metrekare alanındaki 33 parseli Bakanlar Kurulu kararı ile 17 bin YTL istimlak bedeliyle kamulaştırılmak isteyince vatandaşla karşı karşıya geldi.

Evleri istimlak edilmek istenen çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 150 kişilik grup, üniversite önünde toplandı. Ellerinde üniversite karşıtı yazıların bulunduğu dövizler ve tapuları bulunan grup, davul zurna eşliğinde halay çekti. Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan aleyhine sloganlar atan grup, üniversite yerleşkesinin ana kapısına doğru yürümeye başladı. Polisin müdahale etmediği mahalleli, üniversite önünde Bedrettin Dalan'ın dışarı çıkması için sloganlar attı. Grup içerisinden bir kişi yaptığı konuşmada evlerinin yok pahasına ellerinden alınmak istendiğini belirterek "Bizim kimseye verilecek evimiz yok" dedi.

Grup daha sonra polisin müdahalesine gerek kalmadan olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious