Yeğen Barzani'den yumşak sözler

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Irak Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Mesut Barzani'nin, Türkiye'ye yönelik tehditlerine yeğeni Neçirvan açıklama getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barzani, “yardımlarınızı unutmadık, dostluk elimizi uzatıyoruz” dedi

Iraklı Kürt lider mesut Barzani'nin Türkiye'yi öfkelendiren sözlerine diğer Kürt temsilciler açıklama getirmeye çalışıyor. Son olarak Irak Kürdistan özerk yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilgili görüşlerini BBC'ye açıkladı. Mesut Barzani'nin yeğeni olan Neçirvan'ın ana mesajı Türkiye'nin Kürtler için çok önemli bir komşu olduğu, geçmişte Kürtlere kucak açtığının hiçbir zaman unutulmadığı ve ilişkilerin gerginleşmesinden son derece rahatsız olduğu yolundaydı. “Türkiye bizim Avrupa'ya açılan kapımız. Ortak yanlarımız farklılıklarımızdan çok daha fazla” diyen Barzani, “Türkiye'nin içişlerine geçmişte hiç karışmadık. Gelecekte de asla karışmak niyetinde değiliz” diye devam etti. Irak Kürdistan Özerk Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile her sorunu diyalog yoluyla çözmek istediklerini söyledi.

PKK ASKERİ YÖNTEMLE ÇÖZÜLMEZ

Türkiye ile diyalog gerçekleşmesi durumunda PKK konusunda Türkiye'nin taleplerine ne kadar açık oldukları sorusuna Barzani, “PKK sadece Türkiye için değil, herkes için bir sorun. Geçmişte Türkiye ile birlikte PKK'ya karşı operasyon yaptık burada. Ama sorun öyle çözülmedi. Bu siyasi bir sorun. Askeri yöntemlerle çözülemiyor” diye konuştu. Neçirvan Barzani'ye “Kerkük konusunda Türkiye'yi rahatlatacak önerileriniz var mı?” sorusuna da, “Kerkük'te sadece Kürtlerin yaşamadığının farkındayız. Şehirde yaşayan Türkmenler ve diğer gruplarla şehrin yönetimini, iktidarı paylaşmaya hazırız” dedi.

PETROL PEŞİNDE DEĞİLİZ

Barzani, “Herkes Kürtler petrol peşinde zannediyor, yanılıyorlar” diye sürdürdü sözlerini ve yeni Irak petrol yasası Irak parlamentosu tarafından onaylandığında, petrolün tüm Irak halkının malı olacağını, gelirlerinin bölüştürüleceğini, bu nedenle sorunun da yarı yarıya çözülmüş olacağını kaydetti. Neçirvan Barzani ayrıca, Kuzey Irak'taki petrol rezervlerinin aranması ve çıkarılıp işletil-mesi konularında hali hazırda önceliğin Türk şirketlerine verilmiş olduğunu hatırlattı.

'Barzani'nin açıklamaları en çok Kürt kardeşlerimize zarar veriyor'

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Sadettin Ergeç, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Lideri Mesut Barzani'nin Türkiye'ye yönelik açıklamalarının, “en çok Kürtlere zarar verdiğini” söyledi. Ergeç, yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyindeki yönetimin özellikle Türkiye'ye ile iyi ilişkiler kurması gerektiğini belirtti. Sorumluluk sahibi birinin yapacağı açıklamalara çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Ergeç, “Geçmişte, bugünde ve gelecekte beraber olacakları Türkiye'yi böyle hiç kimseye fayda getirmeyen demeçler vererek, tırmandırmamak lazım” dedi. Türkiye'ye yönelik yapılan açıklamalara dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Ergeç, şöyle dedi: “Barzani'nin açıklamaları en çok Kürt kardeşlerimizin çıkarına zarar vermektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious