Yelkenler açılmaya başladı

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Yaklaşık 30 yıldır yüzülemeyen, balık yetişmeyen ve su sporları yapılamayan Burdur Gölü, eski güzel günlerine geri dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu ilki geçen yıl yapılan şehirlerarası yelken yarışmalarının ikincisine hazırlanan Burdur Gölü, yavaş yavaş hareketlenmeye başladı.
Uzmanların tabiri ile dünyada yelken için en hâkim rüzgâra sahip göllerden biri olarak gösterilen Burdur Gölü'nde, yelkenler yeniden savrulmaya başladı. Sanayi atıkları yüzünden yaklaşık 30 yıldır yüzülemeyen ve balık yetiştirilemeyen göl, 2 yıl öncesine kadar su sporları bakımından da fakir durumdaydı.

Kentin eski Valisi Can Can Direkçi'nin Yelken Federasyonu ile yaptığı girişimler sonucu Burdurlu yelkencilere bir adet bot ve ikisi lazer sınıfı olmak üzere 8 optimist alınmıştı. Özel İdare bütçesinden de bu yelkenlere 5 bin YTL ödenek verilmişti. Tohumları o zaman atılan su sporları bu yıl çok daha gelişecek. Şu anda 35 yelken sporcusu bulunduğunu söyleyen Yelken Federasyonu İl Temsilcisi Erhan Aslan, yaz aylarında ücretsiz kurs açacaklarını müjdeledi. Burdurluları su sporlarına yönlendirerek atıl kalan gölün turizme kazandırılması için çalıştıklarını bildiren Aslan, "Dünyanın yelken sporu için el elverişli hava şartlarına sahip göllerinden biri Burdur'da. Ancak maalesef biz yeterince bu nimetten yararlanamıyoruz. Ancak kentimizde son 2 yılda ciddi bir çalışma var. Bu yaz geçen yıldan daha fazla katılım ile şehirlerarası yarışmalar düzenlemeyi planlıyoruz." dedi.

Kürek Federasyonu İl Temsilcisi ve Özel İdare Su Sporları İhtisas Kulübü Kurucu Başkanı M. Lütfi Taraşlı, bu yaz Valiliğin ve Özel İdare'nin destekleri ile her şartta kürek çalışmalarının başlatılacağını bildirdi. Artık Burdur Gölü'nde de küreklerin çekileceğini kaydeden Taraşlı, Burdurlulardan destek istedi. Gölün canlanması ile turizm potansiyelinin de artacağını hatırlatan Taraşlı, herkesin tanıtım için elinden geleni yapması gerektiğini vurguladı. Ayrıca su sporlarına meraklı kişilerin mutlaka kendilerine başvurmasını isteyen Taraşlı, "Bu göl tüm Burdur'undur. Yıllarca gölümüze sadece baktık. İçine giremedik, balık tutamadık, spor faaliyetleri bakımından yeterince faydalanamadık. Ama öyle ümit ediyoruz ki bu yıl çok farklı olacak. Bunu şimdiden göldeki hareketlenmeden anlamak mümkün." diye konuştu.

Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya da, gölün canlanması için en fazla gayret sarf edenlerden. Geçtiğimiz yıl yaklaşık bir ay süren Geleneksel İnsuyu Etkinlikleri arasında su sporlarına da yer veren Başkan Akkaya, birçok ilden yaklaşık 200 yelkencinin kente gelmesini sağladı. Gölün kirlilik oranını azaltmak için arıtma tesisinin bir an önce devreye girmesi için büyük gayret sarf eden Akkaya, "İnşallah bu yaz hep birlikte gölümüzde yüzeceğiz. Ayrıca halk plajımızın canlanması için burada büyük faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın İnsuyu etkinlikleri sayesinde göl ile tamamen barışmasını ümit ediyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious