Yeltsin'in cenaze töreni bugün

Yeltsin'in cenaze töreni bugün.8842
  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Yeltsin, bugün Nazım Hikmet'in de mezarının bulunduğu Moskova'daki Novodeviçi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kalp yetmezliğinden ölen Rusya Federasyonu'nun ilk başkanı Boris Yeltsin, bugün Nazım Hikmet'in de mezarının bulunduğu Moskova'daki Novodeviçi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yeltsin’in naaşı, dün halkın ziyaretine açıldı. Yeltsin'in naaşının bulunduğu kiliseye binlerce Rus vatandaşı giderek, son görevlerini yerine getirdiler.

Yeltsin'in naaşı halkın son görevini yapıp saygısını göstermesi için bugün öğle saatlerine kadar kilisede kalacak.

Rus yetkililer, Boris Yeltsin'in naaşının Nazım Hikmet'in de mezarının bulunduğu Novodeviçi mezarlığında toprağa verileceğini bildirdi.

Yetkililer, Yeltsin'in, sağlığında hiç konuşmadığı SSCB'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un eşi Raisa ve bir zamanlar muhalifi olan, ancak daha uzlaştıkları Krasnayarsk Valisi Aleksandır Lebedev'in mezarlarının arasındaki yere defnedileceğini belirtti.

Rusya'da bugün için bir günlük yas ilan edildi.

Rusya lideri Vladimir Putin, Yeltsin sayesinde ‘demokratik ve dünyaya açık’ bir Rusya'nın doğduğunu söyledi.

Cenaze törenine uluslararası katılım bekleniyor.

Baba Bush ve Clinton cenazeye katılacak

ABD Başkanı George W. Bush, Rusya'nın ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in cenaze törenine, ülkesini temsilen katılacak heyete başkanlık yapmak üzere eski başkanlar George H.W. Bush ve Bill Clinton'u seçti.

Yeltsin ile Clinton arasında sıkı bir dostluk vardı. İki lider, 1990'larda 15 kereden fazla bir araya gelmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, bugün Moskova'da yapılacak törene, ABD'nin Moskova Büyükelçisi William Burns'ün de katılacağını söyledi.

Polonya'nın Dayanışma Sendikası'nın unutulmaz eski lideri ve Polonya eski Devlet Başkanı Lech Walesa da, Yeltsin'in cenaze törenine katılacak isimler arasında.

12 gün önce hastaneye kaldırıldı

Rus News.Ru internet sitesinde çıkan haberde, önceki gün hayatını kaybeden Yeltsin'in 12 gün önce çok ağır durumda Moskova'daki Merkez Klinik Hastanesi'ne kaldırıldığı kaydedildi.

Kaptığı bir virüs yüzünden tüm vücudunun zayıfladığı belirtilen haberde, Yeltsin'in kalbi, ciğeri ve böbreklerinin görevlerini yapamaz hale geldiği ifade edildi.

Rusya Sağlık ve Sosyal Gelişmeden Sorumlu Federal Ajansı Başkanı Yuri Belenkov da yaptığı açıklamada, Yeltsin'in sağlık durumunun özellikle ölümünden önceki son 3 günde çok kötüleştiğini belirterek, yerinden kalkamayan Yeltsin'in en çok kalbindeki ağrılardan şikayetçi olduğunu söyledi.

"Kalbi iki kez durdu"

Yeltsin'in pazartesi sabahı biraz iyileşme hissettiğini, ancak kalbinin iki kez durduğunu belirten Belenkov, "Bunlardan ilkinde doktorların müdahalesi sonucu Yeltsin hayata geri döndürüldü. Ancak kalbi ikinci kez durunca kendisini kurtarmak mümkün olmadı" dedi.

Boris Yeltsin'e 1996 yılında kalp ameliyatını yapan doktor Renat Akçurin de yaptığı açıklamada, Yeltsin'in hastalanmasının beklenmedik bir durum olduğunu belirterek, "Yeltsin'in muayenesini uzun süreden beri yapmıyordum. Bunun için hiçbir sebebimiz bile yoktu. Yeltsin kendini iyi hissediyordu, ancak zaman geçtikçe kalbindeki rahatsızlık kendini belli ediyordu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious