Yeltsin'in cenazesi toprağa verildi

Yeltsin'in cenazesi toprağa verildi.8842
  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Kalp yetmezliğinden dolayı önceki gün yaşamını yitiren Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in cenazesi, ABD'nin 2 eski başkanının da bulunduğu bir törenle toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Boris Yeltsin'in ''Kurtarıcı İsa'' Kilisesi'nde bir katafalka konan naaşını dünden beri yaklaşık 20 bin kişi ziyaret etti ve saygı duruşunda bulundu. Bugün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus kabinesinin yanısıra, ABD'nin eski başkanları George Bush ve Bill Clinton, İngiltere eski başbakanı John Major, Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç, Kırgızistan'ın devrik Cumhurbaşkanı Askar Akayev'in yanısıra, çok sayıda eski ve yeni devlet adamı ayine katıldı.

Kilise'deki ayin töreninde Clinton, Yeltsin'in dul eşi Naina'ya sarılıp başsağlığı dilerken, Putin ve eşi de başsağlığı diledikten sonra Naina Yeltsin'in yanına oturdular.

Yaklaşık 80 dakika süren ve televizyonlardan canlı yayınlanan cenaze töreninin ardından Yeltsin'in naaşı, kortej eşliğinde dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet Ran'ın mezarının da bulunduğu Kuğu Gölü'nün bitişiğindeki Novodeviçi Mezarlığı'na götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Kilisedeki ayinden sonra siyah Mercedes marka cenaze arabasına konan Yeltsin'in naaşı, kiliseden mezarlığa dek yol kenarında dizilen halkın arasından kortej eşliğinde götürüldü.

Yeltsin'in ailesi ve törene katılan yetkililer, cenaze arabasının arkasından mezarlığa dek yürüyerek geldi.

Daha önce Krasnoyarsk Valisi Alexander Lebed ve eski SSCB'nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov'un eşi Raisa'nın arasındaki bir yere gömüleceği açıklanan Yeltsin'in naaşı, ünlü illüzyonist Igor Kio, eski SSCB'de 1950-1960 yıllarının ünlü aktörü Yevgeni Urbanski ve balerin Galina Ulanova'nın mezarlarının arasındaki bir yere gömüldü.

Rus Izvestiya gazetesi, Yeltsin'in ailesinin, Yeltsin'in cenazesinin Rus askerleri ve üst düzey yetkililerin mezarlarının bulunduğu yere değil, sanatçı ve ünlü düşünürlerin yattığı Novodeviçi Mezarlığı'na gömülmesini istediğini kaydetti.

Novodeviçi Mezarlığı'nda, ünlü yazar Anton Çehov, Stalin'in eşi Nadejda Alliluyeva ve Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in de mezarı bulunuyor.

Rusya'nın ünlü sanatçıları ve düşünürlerinin bulunduğu prestijli mezarlıkta dul eşi ve 2 kızı, Yeltsin'e tabutu başında son vedalarını yaptılar.

Dul Naina ve 2 kızı, toprağa verilen tabutun hemen yanı başında beklerken, fırtınalı bir yaşamı geride bırakan Yeltsin'in naaşı, Rusya Ulusal Marşı ve top atışları eşliğinde toprağa verildi.

Bu arada Yeltsin'in, son 100 yıldır Rusya'da kilise gelenekleriyle gömülen ilk devlet başkanı olduğu bildirildi.

-PUTIN'İN KONUŞMASI-

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yeltsin'in toprağa verilmesinin ardından yabancı konuklar için Kremlin Sarayı'nda verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, Yeltsin'in, değişimin geri dönülmez motoru olduğunu ve Rusya'nın yeniden biçimlenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Yeltsin'in, her zaman Rusya'nın yeniden doğuşuna ve dönüşümüne inandığını ifade eden Putin, ''O gerçekten milyonlarca Rus'un yaşamını kurtarabilmek için yapabileceği herşeyi yaptı. Biz de bu hedef doğrultusunda yürüyeceğiz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious