'Yemekten sonra yüzmeyin'

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Yaz aylarında artan hava sıcaklıkları nedeniyle serinlemek amacıyla yüzmeyi tercih edenleri uzmanlar uyarıyor:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Yemeğin üzerinden en az 2 saat geçmeden yüzülmemeli. Yemekten sonra yaklaşık bir buçuk saat kan beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne yüzülmesi tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da görülebiliyor."
Yüzme antrenörü Mustafa Duran, aç karnına yüzmenin hiç bir zararı olmadığını, sabah çalışmalarında başlangıçtan 10-15 dk. önce meyve suları içilebildiğini söyledi.

Yüzme esnasında vücudun su gereksinimini karşılamanın önemli olduğunu, ter yoluyla ve diğer yollarla yitirilen su, karşılanmazsa baş ağrısı, bitkinlik, genel bir isteksizlik gibi sonuçlar ortaya çıkabildiğine işaret eden Duran, susadıkça yeterince su veya egzersiz esnasında bir yudum şeklinde içilebildiğini kaydetti.

Egzersiz anında çok fazla su içilmesi midede gereksiz şişlik ve performansı bozucu rahatsızlık yapabildiğini anlatan Mustafa Duran, "Egzersizden hemen sonra çok aşırı soğuk şeyler içilmemelidir. Terle kaybedilen tuz, yeterli beslenme ile yerine konulabilir. Aşırı sıcakta ve çok su kayıplarında tuzlu şeylerin yenilip içilmesi yeterli değilse tuz tabletleri ile takviye yapılmalıdır. Yavaş yapılan egzersizlerde kişilere ısınma gereksizmiş gibi görünür; oysa yapılan bilimsel araştırmalarda görülmüştür ki, ısınma yapan bir kişinin antreman içersinde veya yarışma içerisinde performansı çok daha iyi olmuştur." dedi.

Duran, "Yüzmede yapacağınız egzersizler su dışında 10-15 dk genel açma germe mahiyetindeki jimnastikle başlar, sonra suda ısınma yüzme mesafesi verilerek tamamlanır. Bu mesafe kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yüzme programlarında temel kural, yavaş ve gittikçe gelişen bir yüzme şeklinde olmalıdır. Eğer yoğun ve hızlı çalışmaya girersek; göğüste bir sıkışma ya da Ağrı, soluk almakta aşırı yoğunluk, gözlerde kararma, midede bulanma görülebilir. Bu gibi durumlarda yüzmeyi hemen bırakmalı. Soğuma devresi 5-10 dakikalık bir soğuma programı kalbin dinlenmesi için yükünü azaltır. Kanın kalbe geri dönmesine, adalelerin hareketine yardımcı olur. Birdenbire durulduğu zaman adaleler de ani durur, yani kan dolaşımı için adalenin kalbe yardımı kesilir. Adaledeki fazla kan birikimleri ise, kalbin dolayısıyla beynin yeterli oksijeni alamamasıyla sonuçlanacaktır. Kalpte kanın azalması, istenmeyen durumlar yaratabilir. Vücut iyice soğumadan duş yapmayın." diye konuştu.

Yüzme sonrasında vücudun iyice soğumadan sıcak duş yapılmaması gerektiğini belirten Duran, yüzmeden hemen somra saunaya gidilmesinin de çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu dile getirdi.

Adalelerin ani durdurulması ve daha sıcak bir ortama girilmiş olmasının kılcal damarların genişlemesine, kanın vücudun çeşitli bölgelerinde toplanarak kalpten uzak kalmasına neden olduğunu söyleyen Duran, ılık suyla duş alınmasını tavsiye etti.

Suyun altında uzun süre kalmaya gerek olmadığının altını çizen yüzme antrenörü Duran, "Hafif bir sabunlanma yada silinme, terin vücuttan atılması için yeterli. Ayrıca yıkanma biter bitmez yeniden terlemeye neden olabilecek kalın şeyler giyilmemeli" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious