'Yemekteyiz' neden çok izleniyor?

'Yemekteyiz' neden çok izleniyor?.14067
  • Giriş : 07.01.2009 / 11:48:00

Mekreme Et Lokantası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karaman Show TV Yemekteyiz Programı'nda Türk mutfağının dışına çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Türk mutfağı severek marka yapılır'

Son dönemde Show TV ekranlarında yayınlanan Yemekteyiz programını da ilgiyle izlediklerini belirten Mekreme Et Lokantası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karaman, “Aslında bu program, mutfağımızın tanıtılması için çok özel bir şans getirmişti. Ama, biz bu şansı tepmiş bulunuyoruz. Çünkü, bu yarışmaya katılan yarışmacılarımız, sadece Türk mutfağından değil, hiç beceremedikleri yabancı mutfaklardan bile yemek pişiriyorlar. Bana göre, program yapımcıları, ta başından katılacak yarışmacılara “Sadece Türk mutfağının kendine özel yemekleri yapılacak” diye kayıt koymuş olsalardı, şimdi Türkiye'nin her yöresinden binlerce yemek tarifi bu programa yağacaktı. Yarışmacılar da hangi bölgemizin, hangi yemek kültürüne aitseler, oraların yemeklerini yaparak, mutfağımızın yeniden sevdirilmesi için çok özel bir çaba sarfedeceklerdi” dedi.

Türk mutfağının dünyanın en büyük üç mutfağı arasında gösterilmesine rağmen, son yıllarda fast food ve yabancı mutfakların istilasıyla insanımızın gündeminden çıkarılmaya çalışılmasını çok acı bir tablo olarak niteleyen Hüseyin Karaman, “Mutfağımızı severek marka yapmalıyız. Mutfağımıza sahip çıkarak genç nesillere sevdirmeliyiz. Elimizdeki fırsatları hoyratça kullanmak yerine, çok özel çalışmalar yaparak, ecdadımızın bize bıraktığı değerleri geleceğe taşımalıyız” dedi.

Küreselleşme ile ülkelerin kendilerine ait değerlerinin birbirinin içine girdiğini, Türkiye'de de son dönemde yabancı mutfaklara yöneliş yaşandığına dikkat çeken Karaman, “Biz, başka kültürlerle tanışmayın demek istemiyoruz. Bizim kaygımız, kendimize ait değerlere sahip çıkmak. Dünden aldığımız mirasımızı, bir sonraki kuşağa, geleceğimiz olan torunlarımıza hiç bir eksik bırakmadan teslim etmek. Bir atasözünde, “Biz bu dünyayı dedelerimizden miras almadık, çocuklarımızdan ödünç aldık” denilir. Mutfak kültürü, bizim en önemli değerimizdir. Bizim ülkemizin her yöresinde insanlarımızın farklı şekillerde yemek pişirdiği, servis yaptığı ve misafirlerine yaptıklarını ikram etmek için yarıştığı çok farklı bir gelenek oluşmuştur. Her yöremizin kendisine ait mutfağı, her bölgemizin kendisine ait tadları, baharatları, aynı yemeği bile yapsalar kullandıkları farklı kıvamları vardır. Bir ülkenin mutfağını kendisine has kılan değerler bunlardır. Misafirperverlik ve izzet-i ikram bile mutfak kültürümüzün yansımasıdır. Bu değerlere sahip çıkmak her insanın görevi olmalıdır. Hele, bizim gibi bu sektörde hizmet verenler için gönül borcudur. Biz, Mekreme olarak, gönül borcumuzu yerine getirmek için, var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*